Mexiko sa nezastaviteľne potápa. Metropola klesá o pol metra ročne

11.05.2021 o 06:38 - Veronika Salayová
  • Článok

Mexiko City sa klesá každým rokom viac a viac. Metropole hrozí, že v dôsledku klesania dôjde ku kontaminácii pitnej vody.

Mexiko sa nezastaviteľne potápa. Metropola klesá o pol metra ročne
Mexico City. Foto: unsplash

Mexico City klesá „nezastaviteľnou“ rýchlosťou, pričom niektoré časti veľkomesta klesli v posledných rokoch o 50 cm ročne.

Nová správa zdôrazňuje, že storočia čerpania vody z vodonosnej vrstvy pod najľudnatejším mestom Severnej Ameriky spôsobili alarmujúce stlačenie jej základov.

Mesto bolo postavené na niekdajšom jazere Texcoco. Dno jazera však vyschlo natoľko, že hlinené platne praskajú, stláčajú sa a spôsobujú ich dekompresiu.

Klesanie rokmi stúpa

Odborníci si uvedomili, že mesto sa potápa, už v roku 1900, kedy zaznamenali klesanie o 5 cm ročne.

Vŕtanie podzemnej vody sa zastavilo až koncom 50. rokov, kedy sa Mexiko potápalo rýchlosťou 28 cm ročne. To znížilo mieru poklesu na 7,5 centimetra ročne, ale nezastavilo to problém, pretože zároveň rástla populácia mesta a zvyšoval sa rozvoj.

Nová správa publikovaná v časopise JGR Solid Earth naznačuje, že časti mesta vrátane historického centra sa dnes potápajú tempom 40 cm ročne a v niektorých oblastiach, hlavne na severovýchode mesta, je to až 50 cm ročne.

Nádej na zvrátenie neexistuje

Odborníci tvrdia, že neexistuje nádej na jeho zvrátenie. Mexiko sa v nasledujúcich 150 rokoch môže potopiť o takmer 30 metrov.

Ak bude rýchlosť klesania pokračovať, skončí to kontamináciou pitnej vody miliónov ľudí žijúcich v tomto meste, ktorý čerpajú vodu z podzemných studní.

Metropolitné mesto Mexiko je štvrtým najväčším mestom sveta a zároveň najväčším mestom západnej pologule s populáciou okolo 25 miliónov obyvateľov.

Najnovšie správy