Mexiko zasiahlo druhé silné zemetrasenie v priebehu štyroch dní. Vyžiadalo si aj obete na životoch

23.09.2022 o 15:02 - Dominik Cenkner

Strednú Ameriku trápi katastrofa za katastrofou. Svoje by o tom vedeli hovoriť obyvatelia Mexika. To zasiahlo už druhé silné zemetrasenie v priebehu necelého týždňa.

Mexiko zasiahlo druhé silné zemetrasenie v priebehu štyroch dní. Vyžiadalo si aj obete na životoch

Prvé zemetrasenie zasiahlo mexický štát Michoacán v utorok večer nášho času. Malo silu 7,3 magnitúdy.

Epicentrum sa nachádzalo 25 km severovýchodne od mesta Coalcomán de Vázquez Pallares. Informovali sme vás o ňom aj na našom webe.

V rovnakej oblasti došlo k silnému zemetraseniu po necelých štyroch dňoch. Tentokrát si vyžiadalo aj obete na životoch.

Základné parametre zemetrasenia

Podľa údajov z Európskeho stredomorského seizmologického centra došlo k silnému zemetraseniu vo štvrtok 22. septembra o 08:16 h nášho času. Miestni v tom čase mali noc, konkrétne jednu hodinu a šestnásť minút po polnoci.

Seizmografy určili silu zemetrasenia na 6,8 magnitúdy. Epicentrum sa nachádzalo 54 km juhovýchodne od mesta Coalcomán de Vázquez Pallares, v ktorom žije okolo 10 000 ľudí.

Pre úplnosť dodáme, že hypocentrum sa nachádzalo v hĺbke 20 km. Rovnako ako pri zemetrasení v pondelok večer, aj toto cítili až obyvatelia Mexico City, ktoré je od epicentra vzdialené cca 600 km ďaleko.

zdroj: emsc.eu
zdroj: emsc.eu

Škody i obete na životoch

Podľa dostupných informácií spôsobilo zemetrasenie množstvo škôd. Poškodené budovy hlásia najmä z mesta Uruapan. Z ďalších miest hlásia zosuvy pôdy.

Claudia Sheinbaumová, starostka mesta Mexico City, prostredníctvom Twitteru uviedla, že zomreli dvaja ľudia - žena, ktorá spadla zo schodov vo svojom dome, a muž, ktorý dostal infarkt. Obyvatelia sa tiesnili na uliciach, keď sa ozývali seizmické alarmy.

Stredná Amerika tak v týchto dňoch zažíva krušné chvíle. Pri jej východnom pobreží vyčíňa hurikán Fiona, Salvádor zas zasiahli prudké dažde, ktoré vyvolali zosuvy pôdy, pri ktorých zomrelo najmenej 7 ľudí.