Mieri k nám geomagnetická búrka. Opäť hrozia výpadky signálu

03.10.2022 o 17:30 - Veronika Salayová

Našu Zem už v utorok zasiahne geomagnetická búrka triedy G2, pričom ide o stredne silnú geomagnetickú búrku. Tá môže priniesť rozsiahlejšie výpadky signálu a polárnu žiaru aj do nižších polôh. 

Mieri k nám geomagnetická búrka. Opäť hrozia výpadky signálu
Ilustračné. Foto: NASA

Prognostici NOAA informujú, že v utorok existuje šanca na geomagnetické búrky triedy G2. Viaceré výrony koronárnej hmoty CME totiž po slnečných erupciách mieria k našej planéte, pričom môžu narušiť magnetické pole Zeme, čo vyvolá geomagnetickú búrku. 

Väčšinu prichádzajúcich CME vymrštila do vesmíru slnečná škvrna AR3110, ktorá cez víkend rozpútala sériu silných erupcií (M5,9, M8,7, X1), informuje SpaceWeather.

Zdroj: SpaceWeather
Zdroj: SpaceWeather

Počas zajtrajšieho dňa tieto nabité častice podľa prognóz zasiahnu Zem a vyvolajú geomagnetickú búrku triedy G2, čo je stredne silné geomagnetická búrka.

Výpadky aj polárna žiara

Tá môže ovplyvniť správne fungovanie satelitných technológií, čo môže viesť k výpadkom signálu, či už mobilného, alebo internetového, vrátane GPS.

NOAA ďalej informuje aj o možnom kolísaní elektrickej siete a o väčšom narušení rádiového signálu, konkrétne búrka môže spôsobiť širokú oblasť výpadku HF rádiovej komunikácie a následnú stratu rádiového kontaktu na približne hodinu na slnkom osvetlenej strane Zeme.

Počas búrok triedy G2 môžu polárne žiary voľným okom zostúpiť aj do nižších polôh, okolo do zemepisnej šírky 55 °

Vhodnejšie podmienky pre pozorovanie polárnej žiary v nižších polohách bude hlavne na severovýchode USA než v Európe, avšak polárna žiara bude dobre viditeľná aj v európskych severských krajinách.

Geomagnetické búrky sú podľa intenzity možného poškodenia odstupňované na stupnici od 1 do 5, pričom 1 je najslabšia a 5 najsilnejšia s potenciálom výrazného poškodenia. Našu planétu väčšinou zasahujú geomagnetické búrky triedy G1 a G2.