Mieri k nám sneženie. Kde napadne sneh a kde bude pršať?

10.03.2021 o 19:12 - Peter Minárik
  • Článok

Počasie sa na Slovensku už čoskoro zmení. Stabilný charakter počasia vystriedajú mraky a zrážky. Opäť sa k nám vráti sneženie a v niektorých oblastiach sa môže vytvoriť aj snehová pokrývka.

Mieri k nám sneženie. Kde napadne sneh a kde bude pršať?

Európu čaká nasledujúce hodiny veľmi nepriaznivé počasie. Postará sa o to tlaková níž, ktorú nemeckí meteorológovia pomenovali ako Klaus. Tá prinesie veterné počasie do mnohých štátov Európy, no súčasne okolo nej bude cez Európu postupovať front, ktorý prinesie zrážky, ktoré by mohli byť aj snehové.

Európu potrápi vietor

Už v týchto chvíľach v oblasti Britských ostrovov silnie vietor, ktorý presahuje nárazy až cez 100 km/h, v priebehu nasledujúcej noci sa rozfúka aj v oblasti Beneluxu a v Nemecku, kde očakávajú už zajtra počas dňa komplikácie. Vietor môže dosahovať silu víchrice.

Víchrica by mohla vyvracať stromy a strhávať strechy. Na našom území sa vietor taktiež rozfúka, no nárazy vetra by sa mali zajtra pohybovať len okolo 60 km/h. Silnejší vietor sa očakáva v piatok.

Strednú Európu čaká aj sneženie

V súčasnosti sa nachádzame v chladnejšom vzduchu. V tomto chladnom, severozápadnom prúdení začína cez Európu postupovať front, ktorý zajtra ovplyvní aj počasie u nás.

Zrážky by sa nad naše územie mali nasúvať zajtra počas popoludnia a výraznejšie zrážky dorazia v priebehu večerných hodín.

Očakáva sa, že spočiatku pôjde o sneženie, no to bude v nižších polohách prechádzať do zrážok kvapalných. Prúdenie sa totiž začne meniť z chladného severozápadného na teplejšie západné.

Sneh napadne najmä vo vyšších polohách

Počas noci na piatok sa zrážky očakávajú na celom našom území. Na západnom Slovensku by sa malo jednať výlučne o dážď, no na strednom a východnom Slovensku to bude so skupenstvom náročnejšie.

Na strednom Slovensku začne snežiť spočiatku aj v nižších polohách, no ešte počas noci začne hranica sneženia stúpať na výšku zhruba 600 m n.m. Na východnom Slovensku by mala hranica sneženia ležať najnižšie. Stúpať by mala na výšku zhruba 400 m n.m.

Nad touto výškou sa tak v oblasti stredného a východného Slovenska očakáva v noci na piatok tvorba novej snehovej pokrývky. 

Ako vidieť aj na mape očakávaného množstva snehových zrážok, tak snežiť bude predovšetkým vo vyššie položených oblastiach, kde by mohlo napadnúť do 5 cm, ojedinele až do 10 cm nového snehu. Komplikácie sa tak očakávajú predovšetkým na horských priechodoch.

Najnovšie správy