Mieri k nám výdatné sneženie. Na východe napadne až do 50 cm nového sn

- P.M.
Článok
Silné mrazy v noci vystriedalo sneženie, no však bude pokračovať aj nasledujúce hodiny. Na juhu a východe bude ešte intenzívnejšie.

Po výdatných mrazoch začala v priebehu včerajšieho večera a noci nad našou oblasťou vytriasať svoju perinu Perinbaba. Tá už stihla večer narobiť komplikácie v Česku, kde v niektorých oblastiach vyhlásili kalamitnú situáciu. Snežiť začalo aj u nás. I keď v priebehu dnešného dňa zrážky ustanú, to najhoršie ešte len príde v priebehu nasledujúcej noci. Naše územie zasiahne výdatné sneženie, ktoré na juh a východ prinesie niekoľko desiatok centimetrov nového snehu.

Oklúzny front sa postará o nádielku

V noci cez naše územie postupoval oklúzny front. Ten sa dostane nad Ukrajinu, Bielorusko a Rumunsko. Tu sa však zastaví a nebude postupovať ďalej k východu, ba naopak o pár desiatok kilometrov sa vráti späť na západ. Vytlačí ho tlaková výš, ktorá sa sformuje nad Iónskym morom a jej výbežok bude siahať až nad Balkán. Front zaújme novú polohu z Pobaltia, cez Bielorusko, východné Slovensko, Maďarsko až nad Balkán.

Tu bude stáť niekoľko hodín, pričom prinesie výrazné zrážky.

Sneženie príde v niekoľkých vlnách

Prvá vlna sneženia začala postupovať nad naše územie počas uplynulej noci. Druhá vlna príde dnes večer a prinesie opäť na mnohé miesta zrážky, pričom na juhozápade sa bude jednať o zrážky kvapalné, ktoré budú namŕzať. V noci na piatok prejdú zrážky na juhu a východe do výdatného charakteru. Zrážky opäť prechodne ustanú v piatok popoludní, ale v noci na sobotu sa vo východnej polovici Slovenska opäť výdatne rozsneží.

Napadne až do 50 cm snehu

Najvýdatnejšie zrážky sa budú vyskytovať v noci na piatok a v noci na sobotu. Na juhu a východe Slovenska môže len počas piatka napadnúť od 15 do 30 cm nového snehu.

Zrážky však neminú ani západné, severozápadné a severné Slovensko. Tu sa však celkovo očakáva prevažne do 15 cm. Intenzívne zrážkové vlny, môžu na juh priniesť 15 až 25 cm snehu. Na južných náveterných stranách hôr aj viac. V západnej polovici východného Slovenska napadne od 5 do 15 cm snehu, ale vo východnej časti východného Slovenska sa výška nového snehu bude pohybovať od 25 do 40 cm, na horách môže napadnúť aj viac ako pol metra nového snehu.