Mieri ku nám snehová fujavica. Niektoré oblasti čaká aj snehová kalamita

29.11.2021 o 20:11 - Peter Minárik

Utorok prinesie na Slovensko vlnu mimoriadne nepriaznivého počasia. Na mnohých miestach sa totiž bude vyskytovať sneženie a zároveň sa rozfúka veľmi silný vietor, ktorý vyvolá snehovú fujavicu. Dokonca čaká niektoré oblasti Slovenska aj snehová kalamita.

Mieri ku nám snehová fujavica. Niektoré oblasti čaká aj snehová kalamita
foto: iMeteo.sk

Počasie na Slovensku chystá opäť zmenu a utorok môže priniesť ďalšie komplikácie v súvislosti so snehom. Prvého snehu sa v piatok dočkala Bratislava a Záhorie a dnes viaceré oblasti východného Slovenska. Tentoraz mieri sneženie na takmer celé územie, ale postihnuté bude najmä stredné Slovensko.

Najnepriaznivejšia situácia sa v nadchádzajúcich hodinách očakáva v oblasti severného Slovenska, kde by v niektorých oblastiach mohlo sneženie spôsobiť aj snehovú kalamitu.

Teplý front prinesie plošné sneženie

Už počas nadchádzajúcej noci sa v oblastiach severného Slovenska očakávajú snehové zrážky. Výraznejšie sneženie však príde až v priebehu utorka.

Počasie totiž v Európe začne ovplyvňovať teplý front, ktorý postupne prinesie sneženie na mnohé miesta nášho územia. Sneženie na naše územie dorazí v utorok popoludní od severozápadu z oblasti Česka a Rakúska.

Prvé snehové vločky sa očakávajú na severozápade územia. Do večerných hodín sa postupne rozsneží na celom západnom a strednom Slovensku, pričom sneženie bude lokálne aj výdatnejšie. Sneženie začne pomerne rýchlo spôsobovať prvé problémy, nakoľko jeho intenzita bude veľmi výrazná. Na západe Slovenska však bude najteplejšie a podľa aktuálnych predpovedí numerických modelov sa tu môžu objavovať aj zrážky kvapalné, či zmiešané.

Počítajte so snehovou fujavicou

V utorok popoludní a predovšetkým vo večerných hodinách začne naberať silu západný vietor, ktorý bude v nárazoch dosahovať rýchlosť 12 až 20 m/s. Vo vyššie položených oblastiach však bude vietor ešte silnejší a to až s nárazmi okolo 25 m/s.

Takýto silný vietor nebude spôsobovať na poraste, prípadne v mestách nejaké výraznejšie škody, avšak problém je, že bude fúkať spolu s výdatným snežení, čo vytvorí nebezpečnú situácia na cestách.

Na vozovkách tak bude výrazne klesať dohľadnosť a kombinácia sneženia a silného nárazového vetra bude vytvárať snehové jazyky, pričom na strednom Slovensku sa vo vyšších polohách môžu tvoriť aj snehové záveje.

Hrozí snehová kalamita

Sneženie by malo na Slovensku ustávať v noci z utorka na stredu, no na severe treba aj počas stredy počítať s výskytom sneženia.

V stredu ráno, teda v prvý decembrový deň sa snehová pokrývka očakáva na mnohých miestach Slovenska, a tak sa zobudíme do bieleho rána.

Najvýdatnejšie sneženie sa očakáva v severozápadnej polovici územia, kde by mohlo napadnúť 10 až 15 cm nového snehu, na horách ojedinele aj viac. Vplyvom vetra sa tak budú tvoriť aj snehové záveje, ktoré môžu na cestách spôsobiť snehovú kalamitu.