Mieria k nám silné búrky, ktoré môžu doraziť v noci

19.05.2019 o 21:20 - Peter Minárik
  • Článok

V noci nás môžu zasiahnuť silnejšie búrky a výdatné zrážky, ktoré sa nad Slovensko nasunú z Maďarska. Silné búrky v týchto chvíľach postupujú zo Srbska nad Maďarskom.

Mieria k nám silné búrky, ktoré môžu doraziť v noci

V noci nás s určitosťou zasiahnu výdatnejšie zrážky a pomerne vysoká pravdepodobnosť je aj na silnejšie búrky. Tie však nie sú také jednoznačné ako zrážky.

Čo sa deje ?

Nad Srbskom sa podvečer sformoval rozsiahly búrkový komplex, ktorý prináša silné búrky prakticky do celého Srbska. Intenzívne búrky priniesli niekoľko supercelárnych búrok. Asi najzaujímavejšia fotka supercely prišla z regiónu Centrál Banat.

supercela nad Srbskom, foto: Čestereg Meteo
supercela nad Srbskom, foto: Čestereg Meteo

 

Pri búrkach sa vyskytujú prívalové zrážky a výdatný lejak. Búrky sú bleskovo mimoriadne aktívne. Len za uplynulých 90 minút udrelo v Srbsku 3000 bleskov a komplex týchto silných búrok v týchto chvíľach smeruje zo Srbska nad južné Maďarsko.

Takto to aktuálne vyzerá s bleskami v Maďarsku, zdroj: Idokep.hu

Čo sa očakáva ?

Modely majú aktuálne jasno v tom, že tento komplex silných búrok bude v nasledujúcich desiatkach minút postupovať smerom cez centrálne Maďarsko nad Budapešť a búrky by mali byť stále pomerne aktívne.

Potom však dochádza k miernym rozkolom ohľadom toho, čo sa udeje ďalej. Niektoré numerické modely naznačujú, že búrky v oblasti Budapešti začnú výraznejšie slabnúť, no stále by sa malo jednať o rozsiahle zrážkové pole, ktoré okolo polnoci začne cez oblasť Štúrova postupovať nad naše územie.

Cez naše územie by tento komplex mal postúpiť počas noci smerom do susedného Česka. Jednoznačne môžeme povedať, že k nám prinesie výraznejšie zrážky, čo zachytáva aj najaktuálnejší prepočet modelu ICON.

očakávané zrážky do rána
očakávané zrážky do rána

Nejasná je však búrková činnosť. Sondáž s Budapešti, ktorá nám dáva obraz o reálnych podmienkach v atmosfére ukazuje na mierne zvýšené hodnoty MUCAPE, ktoré sú podstatné pre výskyt nočných búrok a veľmi dobrý strih vetra, ktorý nahráva tvorbe silnejších až supercelárnych búrok. 

Búrky by sa mohli vyskytnúť ešte v oblasti Štúrova, či na juhu západného Slovenska a potom by mohli prejsť do výraznejšieho dažďa už bez búrkovej aktivity.

Ďalšia iniciácia búrkovej činnosti sa očakáva v ranných hodinách a blýskať by sa malo najmä v Banskobystrickom kraji. Postupne sa búrky očakávajú v priebehu zajtrajšieho dňa aj na strednom a východnom Slovensku.

Ak teda búrková aktivita vydrží, tak sa v noci cez západnú polovicu Slovenska presunú  výraznejšie búrky, no celkom určite pôjde o výraznejšie zrážky. Na východe bude noc pokojná. 

Ako to vyzerá budeme priebežne sledovať a o všetkom podstatnom Vás informovať.

Najnovšie správy