Mikuláš prinesie odmäk a ,,čľapkanicu,,. Zimné počasie sa vráti cez ví

Článok
Cez naše územie postupuje teplý front, ktorý do našej oblasti vtiahne teplý vzduch. Čaká nás tak oteplenie. To vydrží po väčšinu tohto týždňa.

Celé naše územie má za sebou prvý sneh. Snehu sa dočkala aj Bratislava a najnižšie polohy nášho územia, čo je na začiatku decembra pomerne nezvyčajné. Nezvyčajné však bolo aj chladné počasie. 2. december prepisoval rekordy. V Bratislave bola zaznamenaná najnižšia teplota za uplynulých 70. rokov. Teplota spadla až na -10°C. V Poprade zaznamenali najchladnejší 2. december v histórii. Teplota poklesla až na -17°C.

Chladné počasie, ktoré prinieslo rekordné mrazy a sneženie je však už na ústupe a teplejšie počasie vydrží niekoľko dní.

Prenikne k nám teplejší vzduch

Idylické a zimné počasie v našej oblasti končí. Môže za to teplý front, ktorý už teraz začína ovplyvňovať počasie na našom území. Spočiatku prinesie sneženie, no to v najnižších polohách prejde do dažďa. Za týmto teplým frontom k nám totiž od západu začne prenikať teplý vzduch.

 

Teplota v hladine 850 hPa, čo reprezentuje približne nadmorskú výšku 1500 m n.m. sa dostane z teplotného podpriemeru do teplotného nadpriemeru. V tejto hladine sa oteplí až o 10°C. 

V najbližších dňoch sa maximálne denné teploty na viacerých miestach nášho územia dostanú nad nulu a sneh sa tak začne topiť. Na západe nášho územia by malo byť najteplejšie, tu sa môžu teploty dostať aj k hranici +10°C.

 

Zvyšky snehu zmyje dážď

Zatiaľ čo v utorok a v stredu sa sneh v nižších polohách bude topiť pomerne pomaly, tak topenie urýchli štvrtok, kedy nás čaká najkrajší deň v tomto týždni a na väčšine územia by malo panovať slnečné počasie. Slnko tak topenie snehu urýchli a tam, kde sa nestihne sneh roztopiť by ho mal definitívne roztopiť piatok, kedy teploty vystúpia na +2 až +10°C, no topenie urýchli výraznejší dážď, ktorý by sa mal vyskytovať až do výšky zhruba 1300 m n.m.

Snehová pokrývky by mala s vysokou pravdepodobnosťou zliezť z polôh pod 600 m n.m. Vyššie má šancu na prežitie.

Ochladí sa zasa cez víkend

Zmena v počasí príde počas soboty. Cez naše územie začne od západu postupovať studený front, za ktorým k nám začne prenikať studený vzduch.

 

V priebehu soboty začne od západu pršať, pričom zrážky budú od 900 m n.m. v podobe snehu. Tak ako k nám bude prenikať studený vzduch začnú zrážky postupne prechádzať do tuhého skupenstva. Na západnom a severozápadnom Slovensku sa už v priebehu večera zmenia zrážky vo všetkých oblastiach na snehové, vrátane nížin.

V nedeľu už chladný vzduch pocítime výraznejšie. Maximálne teploty by sa na väčšine územia nemali dostať nad bod mrazu.

Počasie bude v nasledujúcich dňoch opäť ako na hojdačke a zimné počasie, ktoré sa vráti v nedeľu tu zotrvá niekoľko ďalších dní. Vyhliadku na ďalšie decembrové dni si prečítajte TU.

img