Minulosť vs. súčasnosť: Najrýchlejšie sa roztápajúci ľadovec

01.11.2019 o 12:48 - Veronika Andrejková
  • Článok

Ľadovec v Patagónii je pravdepodobne najrýchlejšie sa roztápajúci na svete. Fotografia porovnáva stav z roku 1985 a v súčasnosti.

Minulosť vs. súčasnosť: Najrýchlejšie sa roztápajúci ľadovec
zdroj: NASA

Ľadovec s názvom Hielo Patagónico sur 12 (skrátene HPS-12) sa stal v poslednom čase "obľúbeným" medzi vedcami, ktorí si všimli jeho rýchle roztápanie.

Nachádza sa vo vzdialenej časti čílskych Ánd asi 430 kilometrov severozápadne od Punta Arenas a 1 800 kilometrov južne od Santiaga. Kontúry ľadovca sú na satelitných snímkach najlepšie viditeľné na západnej strane južne od Patagonia Icefield, kde hnedé skalnaté okraje ľadovca tvoria kontrast s okolitým snehom a ľadom. 

Satelitný snímok z roku 1985, zdroj: NASA
Satelitný snímok z roku 1985, zdroj: NASA

Nedávny výskum uverejnený v Geoscience prišiel s novými satelitnými snímkami. Podľa odhadov medzi rokmi 2000 a 2018 sa HPS-12 zmenšil o viac ako 30 metrov ročne.

Vznikli rozsiahle porasty na skalnom základe pozdĺž fjordu. Druhá snímka ukazuje, koľko ľadu zmizlo kvôli stenčeniu a ústupu ľadovca.

Satelitný snímok z januára tohto roku, zdroj: NASA
Satelitný snímok z januára tohto roku, zdroj: NASA

Najviac sa ľadovec roztopil v roku 2018, kedy sa zmenšil o 44 metrov. 

Ľadovec sa roztápa nielen v dôsledku teplého vzduchu, ale aj v nižších polohách, kde prichádza do styku s oceánom a jazernou vody. Fjord, ktorý vznikol jeho topením obsahuje morskú vodu zmiešanú s roztopenou vodou a sedimentmi pochádzajúcimi z ľadovca.

Najnovšie správy