Mnohé cesty sú pod snehom. Sneží aj v Bratislave. Ustávať bude sneženie skoro ráno

28.01.2021 o 23:25 - Peter Minárik
  • Článok

Frontálne rozhranie prináša na naše územie sneženie, ktoré už pokrylo mnohé oblasti Slovenska do bielej periny. Sneženie by malo ustávať v skorých ranných hodinách.

Mnohé cesty sú pod snehom. Sneží aj v Bratislave. Ustávať bude sneženie skoro ráno

Frontálne rozhranie, ktoré ovplyvňuje počasie na našom území rozdeľuje naše územie na dva teplotné sektory. Stredné, východné a veľká časť západného Slovenska sa nachádza v chladnejšom vzduchu, zatiaľ čo krajný juhozápad sa nachádza v teplejšom vzduchu.

To sa prejavuje predovšetkým na zrážkach. Zatiaľ čo na väčšine územia sneží, tak na krajnom juhozápade prší. Sneženie sa však prechodne objavuje aj tu. V Bratislave napríklad sneží najmä vo vyššie položených častiach, ale už aj v centre sa na tráve vytvorila snehová pokrývka.

Cesty sú však v okolí nášho hlavného mesta zjazdné, keďže sú mokré. To však neplatí o zvyšku nášho územia. Povrch väčšiny ciest je pod snehom.

povrch ciest na území Slovenska, zdroj: zjazdnost.sk
povrch ciest na území Slovenska, zdroj: zjazdnost.sk

Diaľnice na našom území sú prevažne mokré. Na úsekoch D1 Dubná Skala - Turany, D1 Lúka - Trenčín-juh, R1 Trnava - Nitra-západ, R1 Žiar nad Hronom-východ - Banská Bystrica, R1a Lehota - Nitra, R2 obchvat Bánovce nad Bebravou, R2 Lovčica-Trubín - Žiar nad Hronom, R2 Zvolen-východ - Kriváň, R2 obchvat Ožďany a R3 obchvat Horná Štubňa je na vozovkách čerstvý alebo kašovitý sneh hr. 1 cm.

Čo sa týka ciest, tak povrch vozoviek je prevažne pokrytý čerstvým, kašovitým alebo utlačeným snehom hr. 1 - 3 cm, miestami až do hr. 4 - 5 cm. Na úsekoch ciest II/546 Jaklovce - Mníšek nad Hnilcom - Zimná Dolina, II/548 od hraníc okresov KS / GL po obec Smolník a na cestách III. triedy v oblasti Levoče, Nižnej Šebastovej a Mníška nad Hnilcom sa nachádza zľadovatený sneh hrúbky 1 - 2 cm.

Horské prechody (HP) na území Slovenska sú zjazdné, povrch vozoviek je prevažne pokrytý čerstvým, kašovitým alebo utlačeným snehom hr. 1-3 cm. Na HP Donovaly je kašovitý sneh hr. 4-5 cm. HP Kremnické Bane, Soroška, Dargov, Príslop, Braniskom, Pusté Pole a Klenov majú povrch vozovky vlhký až mokrý.

Polícia uzatvorila horský priechod Donovaly pre nákladnú dopravu nad 10 metrov.

Sneženie by na našom území malo zotrvávať do skorého rána. Počas dňa však prídu ďalšie zrážky.

Najnovšie správy