Mohutná snehová búrka sužuje Severnú Ameriku

Článok
Spojené štáty a Kanadu trápi veľmi nepriaznivé zimné počasie. Niektoré oblasti zostali odrezané od sveta a nepriaznivá situácia má pokračovať naďalej.
Oblasti Spojených štátov amerických a Kanady, ktoré ležia východne od oblasti Veľkých jazier trápi mohutná snehová búrka. Tá prináša husté sneženie, silný vietor a aj blesky. V zasiahnutých oblastiach v priebehu hodiny spadne 3 až 5 cm nového snehu a komplikácie vytvára najmä silný nárazový vietor, ktorý vytvára niekoľkometrové záveje.

Snehovú búrku spôsobujú Veľké jazerá
Takzvaný ,,snehový efekt jazier,, prináša spomínané nepriaznivé počasie. V oblasti prevláda západné prúdenie. Vzduch prúdiaci smerom na východ sa vplyvom výrazného teplotného kontrastu medzi teplotou vody a vzduchu nasycuje a do oblastí ležiacich východne od Veľkých Jazier prináša nepriaznivé zimné počasie.
 
VIDEO: Ako vzniká snehový efekt jazier:

 
Sneženie a silný vietor paralyzuje život
Medzi najviac postihnuté oblasti patrí štát Michigen, oblasť Toronta, Buffala a západná časť New Yorku. Zasypaných je niekoľko ciest vrátane hlavných cestných ťahov spájajúcich jednotlivé štáty. Cestári v oblasti su neustále v pohotovosti, ale silný nárazový vietor im znemožňuje prácu.
Viacero oblastí je doslova odrezaných od sveta. Úrady vyzvali ľudí, aby radšej zostali doma a rozhodne nikam necestovali.
img