Môžu nás zachrániť stromy v boji proti globálnemu otepľovaniu?

28.05.2020 o 07:08 - Veronika Salayová
  • Článok

Jedným z opatrení, ako bojovať proti globálnemu otepľovaniu, je aj obmedzenie ťažby stromov a výsadba nových. Nie je to však také jednoznačné, ako sa na prvý pohľad zdá.

Môžu nás zachrániť stromy v boji proti globálnemu otepľovaniu?
Foto: BBC

Výsadba stromčekov je ušľachtilý čin. Spojené kráľovstvo za posledné desaťročie zasadilo milióny stromov a prisľúbila ďalšie milióny do roku 2024. V Roku 2016 v Indii vysadili 50 miliónov stromov za jeden deň , zatiaľ čo v júli minulého roka Etiópia uviedla, že vysadila až 350 miliónov stromov za deň, informuje BBC.

Ochrana existujúcich lesov a zakladanie nových lesov sú určite prospešné veci, ale každá minca má dve strany. Vedci tvrdia, že nesmieme príliš „dôverovať“ stromom, že nás v rámci globálneho otepľovania zachránia.

Základným problémom je to, že naša spoločnosť uvoľňuje skleníkové plyny, najmä oxid uhličitý, ktoré otepľujú zemskú klímu na úrovne, aké sme nikdy predtým nezažili. Výsledkom je, že sa topia ľadovce, ktoré prispievajú k stúpanie hladín morí a vedú k extrémnym poveternostným udalostiam, ako sú hurikány a suchá, sú stále vážnejšie.

Keď stromy rastú, vtiahnu do svojich listov oxid uhličitý a premenia ho na uhľohydráty. Pokiaľ strom žije, uhlík v ňom zostáva. Ak ho však vysekávame, uvoľňujeme ďalší oxid uhličitý do vzduchu. Z toho vyplýva, že by sme mali prestať sekať lesy, najmä tropické, ako je Amazonka, ktoré ukladajú obrovské množstvá uhlíka.

Odlesňovanie je v skutočnosti jedným z najväčších zdrojov oxidu uhličitého, pretože pri vyrezávaní stromov uniká veľká časť uhlíka, ktorý sa v nich nachádza, do ovzdušia a uvoľňuje aj, ak sa drevo spaľuje. Podľa štúdie, ak by sme zastavili výrub stromov, znížili by sme naše ročné emisie približne o 10 %, čo úplne nestačí na boj proti globálnemu otepľovaniu.

Existujú aj hlbšie problémy, pretože stromy majú viac ako jeden spôsob, ako ovplyvniť klímu. Prvým problémom je, že stromy sú tmavé. Výsledkom je, že výsadba väčšieho množstva stromov zvyčajne spôsobuje, že je krajina tmavšia. Keďže tmavé povrchy absorbujú viac tepla, tmavý povrch pokrytý stromami zachytí viac slnečného tepla, a tak viac zahreje miestnu klímu.

Podľa viacerých štúdií sú najlepším miestom na sadenie nových stromov trópy, lebo stromy rastú najrýchlejšie, a tak zachytávajú najviac oxidu uhličitého. Naopak, výsadba stromov v zasnežených oblastiach v blízkosti pólov pravdepodobne spôsobí väčšie otepľovanie.

Výsadba v miernom podnebí, napríklad vo veľkej časti Európy a častiach USA, nemusí mať podľa vedcov žiadny merateľný vplyv na podnebie.

Ďalšími problémami sú, že výsadba stromov v suchých oblastiach môže spôsobiť nedostatok vody, pretože stromy vysávajú veľké množstvo vody. Ďalšou vecou je, že niektoré stromy vypúšťajú prchavé chemikálie do vzduchu, ktoré zhoršujú klímu na Zemi.

Zjednodušeným záverom je, že stromy môžu hrať dôležitú úlohu pri zastavení nebezpečných klimatických zmien za predpokladu, že ich zasadíme na správnych miestach.

Najnovšie správy