Mrazy v Chorvátsku spôsobili katastrofu. Zničili 90 % úrody

13.04.2021 o 21:44 - Peter Minárik
  • Článok

Mrazy zo začiatku apríla majú v Chorvátsku obrovské následky. Pestovatelia informovali, že podľa odhadov zničili mrazy v uplynulom týždni viac ako 90 % úrody.

Mrazy v Chorvátsku spôsobili katastrofu. Zničili 90 % úrody
foto: Plantex

Určite si ešte pamätáte na začiatok apríla. V prvý aprílové deň teplota na Slovensku prekročila hranicu +20 °C a následne prišlo na Veľkú noc ochladenie. Ďalšie, výraznejšie ochladenie dorazilo po Veľkej noci a prinieslo mrazivé počasie.

Studený vzduch sa neprepadol len do našej oblasti, ale putoval až na Balkán. S mrazmi v rovnakom čase ako slovenskí poľnohospodári bojovali aj v Chorvátsku, kde majú mrazy katastrofálne následky.

Teplota klesala pod -10 °C

Chorvátski pestovatelia viedli boj s náhlym ochladením ktorému predchádzali veľmi teplé dni, vďaka čomu sa zobudila príroda a rastliny zakvitli celé 3 dni, aby ochránili ovocie.

V niektorých oblastiach Chorvátska teplota klesala až k -10 °C. Napríklad v meste Gospić namerali teplotu dokonca len -12 °C.

Ovocia bude málo

Ovocné stromy už koncom marca zakvitli. Začiatok apríla však priniesol také mrazivé počasie, že poškodilo 90 % ovocných stromov, ktoré tento rok už neprinesú úrodu.

Farmári použili všetky dostupné technológie, aby zachránili úrodu, no napriek vynaloženému úsiliu a finančných prostriedkov sa to nepodarilo. Pestovatelia tvrdia, že najhoršie je to v prípade čerešní.

Farmári vyzvali vládu, aby vyhlásila stav prírodnej katastrofy a poskytla finančné odškodnenie.

Chorvátska vláda informovala, že zriadi špeciálny fond, ktorý pomôže pestovateľom, ktorým mráz poškodil tohtoročnú úrodu.

Najnovšie správy