Mrznúci dážď sužuje západ. Začne sa prudko otepľovať

03.12.2020 o 12:13 - Peter Minárik
  • Článok

Teplý front prináša do západných častí nášho územia sneženie, mrznúci dážď, zmrznutý dážď, či dážď. Počasie je tak mimoriadne premenlivé, no v nadchádzajúcich hodinách sa na celom našom území výrazne oteplí.

Mrznúci dážď sužuje západ. Začne sa prudko otepľovať

Západné Slovensko sa dnes dočkalo prvej snehovej nádielky. Vlna sneženia dorazila predovšetkým do oblasti Bratislavy a Záhoria, kde čerstvý sneh pokrýva cesty. Na viacerých úsekoch sú problémy.

V týchto chvíľach však oveľa väčšie starosti robí mrznúci dážď, ktorý padá v niektorých oblastiach. Do výšok sa totiž dostal teplý vzduch, ktorý sa premiešava s chladnejšou vzduchovou hmotou v spodných častiach.

Sneží aktuálne predovšetkým na krajnom západe a v oblasti Záhoria. Malé Karpaty totiž robia orografickú prekážku prísunu teplého vzduchu a v oblasti Bratislavy a Záhoria by mohlo snežiť až do cca 15:00-16:00. Ako vidieť na mape, tak v iných častiach narobí problémy mrznúci dážď a v Podunajskej nížine už bude väčšinou pršať.

Očakávané počasie, modrá - sneh, červená - mrznúci dážď, zelená - dážď
Očakávané počasie, modrá - sneh, červená - mrznúci dážď, zelená - dážď

Od juhu sa postupne teplý vzduch bude dostávať nad ďalšie oblasti západného Slovenska a v podvečerných hodinách sa kladné teploty očakávajú už na mnohých miestach. Bude platiť teda to, že s príchodom večera a noci sa nebude ochladzovať, ako je to pomerne bežné, ale naopak, začne sa citeľné otepľovať.

očakávané otepľovanie, zdroj: SHMÚ
očakávané otepľovanie, zdroj: SHMÚ

Už v týchto chvíľach sú teplotné rozdiely pomerne výrazné. Zatiaľ čo na Záhorí a v Bratislave stále mrzne pri teplotách od 0 do -1 °C, tak napríklad v takej Prievidzi je až +5 °C.

Teplý vzduch sa postupne dostane nad celé naše územie. V najbližších hodinách bude najväčšie problémy spôsobovať mrznúci dážď, ktorý sa objaví predovšetkým na strednom Slovensku.

Otepľovanie počas noci bude pokračovať a už zajtra sa môžu teploty na juhu Podunajskej nížiny dostať až k +10 °C. Teplejšie bude nasledujúce dni. Ďalší vývoj počasia nájdete TU.

Najnovšie správy