Na Austráliu udrie mimoriadne chladné počasie

03.08.2020 o 09:00 - Austrália - Veronika Salayová
  • Článok

Austrália bude v najbližších dňoch čeliť mimoriadne chladnému počasiu, varujú meteorológovia. Niektorí vyslovili obavy, či sú obyvatelia dostatočne pripravení na takéto chladné poveternostné podmienky. 

Na Austráliu udrie mimoriadne chladné počasie
Ilustračné. Foto: unsplash

Nízkotlakový systém rapídne ochladí najmä juhovýchod Austrálie. Najprv udrie na Tasmániu, kde už v priebehu dnešného dňa prinesie intenzívne sneženie a silný vietor, ktorý môže dosahovať rýchlosť až 90 km/h. 

Systém sa postupne presunie smerom do Viktórie, kde v utorok zhorší počasie. Silné ľadové vetry s nárazmi do 90 km/h budú pravdepodobné od utorka večer na väčšine územia štátu Viktória. 

Na pocit bude na juhu Austrálie chladno. Teplota cez deň nevystúpi nad +10 °C.

Pretože ide o mimoriadnu situáciu na východnom pobreží Austrálie, austrálsky meteorológ Simon Louis vyslovil obavy, že ľudia nie sú dostatočne skúsení a nie sú pripravení na takéto chladné podmienky. 

Varovanie platí pre turistov a aj pre vodičov, ktorým hrozia zhoršené podmienky na cestách v dôsledku snehových búrok so silným vetrom.

V hlavnom meste Melbourne zajtra teploty nepresiahnu +11 °C a k sneženiu a búrkam sa môže pridružiť aj krupobitie. V celej Viktórii bude v utorok veľmi chladný deň.

Najnovšie správy