Na Balkán prináša tlaková níž búrky a intenzívne zrážky

Článok
Počasie nad Balkánom je pod vplyvom tlakovej níže, ktorá má nad touto oblasťou svoj stred. Počasie ovplyvňuje aj u nás.

Už tretí deň prináša tlaková níž do oblasti Balkánu pomerne výdatné zrážky, ktoré začínajú robiť problémy. Len za posledných 24 hodín spadlo na severe Chorvátska, v Slovinsku a v Bosne a Hercegovine aj viac ako 100 mm zrážok.

 

Počasie na Balkáne ovplyvňuje tlaková níž, ktorá sa tu len veľmi pomaly vypĺňa. Za uplynulých 24 hodín spadlo najviac zrážok v chorvátskej stanici Varaždin a to 96 mm. Na slovinskej stanici Cerklje Ob Krki spadlo 92,7 mm zrážok. Toto sú však dáta len z oficiálnych staníc, ktoré sú zapojené do medzinárodnej výmennej siete dát. Na ďalších staniciach evidujú úhrny aj cez 100 mm a to predovšetkým na severovýchode Chorvátska a juhovýchode Slovinska.

Zrážky prináša tlaková níž aj na naše územie, ale nie sú tak výrazné ako na Balkáne. K 12:00 spadlo najviac zrážok v Dobrohošti a to 20,7 mm.

Aktuálny pohľad z družice, zdroj: sat24.comfoto: Aktuálny pohľad z družice

 

Zrážky do oblasti prinášajú aj silné búrky. Uplynulé hodiny zaznamenali výraznú búrkovú činnosť v Chorvátsku, v Bosne a Hercegovine, v Srbsku a v Čiernej Hore. Búrky do viacerých oblastí priniesli krupobitie a prívalové zrážky, ktoré spôsobili lokálne zatopenia.

img