Na Blízkom východe namerali takmer +50 °C. Extrémne teplo je aj v Rusku

24.05.2021 o 20:11 - Peter Minárik
  • Článok

Za polárnym kruhom, na Arabskom polostrove a na Blízkom východe panuje mimoriadne horúce počasie. Teploty sa šplhajú až k hranici +50 °C, čo sú na súčasnú ročnú dobu mimoriadne nezvyčajné teploty.

Na Blízkom východe namerali takmer +50 °C. Extrémne teplo je aj v Rusku
foto: expatica.com

Zatiaľ čo naša oblasť zažíva jeden z najchladnejších májov za uplynulé roky, tak iné časti nášho sveta zažívajú presný opak a to rekordne vysoké teploty.

Extrémne teplé počasie zasiahlo Blízky východ, Kaukaz, či Arabský polostrov. Teploty, ktoré sa tu vyskytli sú na súčasnú ročnú dobu nezvyčajne vysoké.

Vysoké teploty za polárnym kruhom

20. mája bolo na stanici Naryan-Mar v Rusku, severne od polárneho kruhu zaznamenaná teplota +31,9 °C, čo je extrémna teplota, ktorá prekonala doterajší májový rekord na hodnote +27,8 °C.

Najvyššia historická teplota pritom na tejto stanici bola zaznamenaná na úrovni +33,9 °C v júli 1990. 

Vysoké teploty zaznamenali aj v Moskve. 17. mája namerali až +30,8 °C. Extrémne horúčavy sa z Ruska presunuli počas víkendu do ďalších častí nášho sveta.

Teploty siahali až k +50 °C

Extrémne horúčavy sa teraz zameriavajú na Blízky východ, Kaukaz a Arabský polostrov. Početné meteorologické stanice sa dotkli až hranice + 50° C. Vlna horúčav pritom pokračuje a v priebehu týchto dní sa ďalej rozšíri nad južný Irán a Pakistan.

Počas uplynulého víkendu zaznamenali napríklad v štátoch ako Saudská Arábia, Irak, Irán, Omán, Kuvajt, či Spojené arabské emiráty teploty v rozmedzí +46 až +49 °C.

Aj keď sú tieto krajiny zvyknuté na takéto teplé počasie, tak súčasná vlna horúčav je v máji zriedkavým javom.

Najnovšie správy