Na česko-poľskom pohraničí spadli dve lavíny. Záchranári pátrajú po zavalených ľuďoch

14.03.2021 o 16:08 - Dominik Cenkner
  • Článok

Dnes okolo poludnia sa na poľskej strane pohoria Krkonoše v údolí Bialy utrhla lavína. Podľa všetkého pod ňou zostali dvaja ľudia. Informácie z terénu zatiaľ nie sú presné. Lavína však spadla aj na českej strane. Taktiež mala zasypať jedného turistu.

Na česko-poľskom pohraničí spadli dve lavíny. Záchranári pátrajú po zavalených ľuďoch
Ilustračné foto, zdroj: citynews1130.com

Na oboch miestach zasahujú horskí záchranári. Kým prvá lavína bola podľa prvotných informácií väčšia, druhá lavína mala byť menšia.

K prvému zosuvu došlo v údolí Bialy, kde česká horská služba pomáha kolegom z Poľska. „Lavína spadla na poľskej strane hôr a je väčšieho rozsahu, takže sme boli požiadaní o pomoc. Mohli by pod ňou byť dvaja ľudia,“ informoval náčelník krkonošskej horskej služby, Pavel Jirsa.

Na mieste zasahujú aj dva vrtuľníky leteckej záchrannej služby. Jeden z Kráľovohradeckého a druhý z Libereckého kraja. Snažia sa pristáť blízko zasiahnutej oblasti a vysadiť psovodov. Bialy Jar leží zhruba 2 km vzdušnou čiarou od Sněžky na poľskej strane hôr.

K ďalšiemu zosuvu lavíny došlo v českej časti pohoria Krkonoše, na Mužských kameňoch. Podľa prvých správ by tam mala byť zasypaná jedna osoba.

Na mieste zasahujú záchranári z Harrachova Rokytnice. Bližšie podrobnosti prinesú záchranári v nasledujúcich hodinách.

Na horách hrozia lavíny aj na Slovensku

Druhý stupeň lavínového nebezpečenstva z päťbodovej škály platí v Krkonošiach od soboty. Rovnako to má vyzerať aj počas zajtrajšieho dňa. Na hrebeňoch hôr je v Česku od 60 do 120 cm snehu, pričom len za posledných 24 hodín napadlo okolo 10 cm čerstvého snehu.

Sneh napadol na ľadový podklad. Lavíny z naviateho snehu sa môžu vyskytovať na záveterných svahoch nad pásmom lesa. Okrem toho v Česku hrozia aj lavíny z mokrého snehu, a to v polohách pod 1100 m n. m..

Rovnaké nebezpečenstvo platí aj na slovenských horách. Aj naša Horská záchranná služba vydala varovanie druhého stupňa. Lavíny môžu súvisieť s vetrom previatym snehom. Na horách vždy platí, že treba byť ostražitý, zvlášť pri takýchto podmienkach, aké u nás prevládajú v posledných dňoch.

Najnovšie správy