Aktualizované: Na Dunaji sa potopila loď. Najmenej 7 obetí

30.05.2019 o 03:51 - Budapešť - Peter Minárik

Pri maďarskom parlamente v Budapešti sa potopila turistická loď. Incident si vyžiadal podľa najnovších informácii najmenej sedem obetí.

Aktualizované: Na Dunaji sa potopila loď. Najmenej 7 obetí

Krátko po 22:00 sa v centre Budapešti potopila turistická loď, na ktorej v tom čase bolo 34 ľudí. Loď pravdepodobne narazila do väčšej lode vplyvom čoho sa potopila, informoval web index.hu

Situáciu na Dunaji zachytili aj webkamery, no z nich je zatiaľ obtiažne vyčítať čo sa presne mohlo stať. Zachytávajú však jednu z lodí v problémoch.

Aktualizované o 3:51:

Príčina nešťastia zatiaľ nie je presne známa. Problémom záchranárom robí vysoká hladina Dunaja. Po výdatných zrážkach je Dunaj rozbúrenejší. Či zvýšená hladina Dunaja mala vplyv na potopenie lode zatiaľ nie je jasné.

Úrady zatiaľ potvrdili sedem obetí, no ďalších 16 je nezvestných a hľadajú ich v Dunaji. Záchranári osvetľujú Dunaj a snažia sa vypátrať ľudí. 

Jednu obeť vytiahli záchranári pri ostrove Csepel, zhruba sedem kilometrov od miesta nehody, a druhé mŕtve telo našli pri moste diaľničného obchvatu M0, ktorý je vzdialený až 16 kilometrov. Medzi obeťami sú návštevníci z Južnej Kórey.

Záchranu komplikuje silný dážď, vietor a prúd Dunaja, ktorý strhol aj potopenú loď. Napriek tomu minister vnútra nariadil pátranie po celom južnom maďarskom úseku Dunaja.

Záchranári niektorých ľudí vytiahli z Dunaja až niekoľko kilometrov od miesta nešťastia.