Na Európu mieri búrka Dennis. Bude silnejšia než Ciara

15.02.2020 o 18:23 - Peter Minárik
  • Článok

Uplynulý víkend v Európe vyčíňala búrka Ciara, u nás pomenovaná ako víchrica Sabine a tento víkend bude opäť búrlivý. Blíži sa totiž Dennis, ktorý môže byť v niektorých oblastiach Európy silnejší.

Na Európu mieri búrka Dennis. Bude silnejšia než Ciara

Predovšetkým severozápadná Európa sa pripravuje na bičovanie veľmi nepriaznivého počasia. Počasie totiž už teraz začína ovplyvňovať hlboká tlaková níž, ktorá sa stále prehlbuje nad Atlantikom. Britskí meteorológovia túto níž pomenovali ako Dennis.

Dennis prinesie na Britské ostrovy extrémne nepriaznivé počasie. Britskí meteorológovia upozorňujú pred veľmi silným vetrom, ktorý môže byť dokonca silnejší ako pri nedávnej búrke Ciara.

Vietor však nebude jediným faktorom, ktorý bude spôsobovať veľké problémy. Očakáva sa totiž, že Dennis prinesie aj vysoké úhrny zrážok, ktoré môžu do niektorých oblastí za pár hodín priniesť také úhrny, aké sú bežné za celý mesiac. 

Výstraha pred povodňami platí v Anglicku a vo Walese, kde už prebiehajú prípravné práce a stavajú sa ochranné hrádze pred povodňami. Do regiónu West Yorkshire, ktorý pred týždňom zasiahli mohutné povodne už úrady poslali armádu.

Na Britských ostrovoch rušia pred blížiacou sa búrkou spoločenské podujatia a futbalové zápasy. Dopravcovia vyzvali ľudí, aby nikam radšej necestovali a zostali doma. Letecké spoločnosti rušia na Britské ostrovy prvé pravidelné linky a pred výraznými problémami varujú aj železničiari. 

Búrka Dennis, ktorá zasiahne okrem Britských ostrovov aj sever Španielska, Francúzska, či Benelux prinesie silnejší vietor ako minulotýždňová Ciara.

V strednej Európe je Dennis pomenovaný ako víchrica Victoria. Tá by mala ovplyvniť život predovšetkým v severnom Nemecku, no vietor zosilnie aj u nás. Silnieť by ma počas zajtrajšieho dňa, ale nárazy sa budú pohybovať len do 20 m/s, na horách do 30 m/s.

Vývoj okolo búrky Dennis budeme sledovať a aktuálne informácie môžete sledovať TU.

Najnovšie správy