Na Fidži vyčíňa cyklón Yasa. O život doposiaľ pripravil dvoch ľudí

18.12.2020 o 11:30 - Dominik Cenkner
  • Článok

Na tichomorské súostrovie Fidži udrel mohutný cyklón Yasa, ktorý so sebou priniesol lejaky a vietor dosahujúci v poryvoch rýchlosť až 345 km/h. Spadá preto do najvyššej, piatej kategórie.

Na Fidži vyčíňa cyklón Yasa. O život doposiaľ pripravil dvoch ľudí
Na Fidži vyčíňa cyklón Yasa, Foto: cnn.com

Miestne úrady vyhlásili pred jeho príchodom stav prírodnej katastrofy a nariadili všetkým obyvateľom, aby si našli bezpečné miesto. Meteorológovia očakávajú, že Yasa bude najsilnejšou búrkou v historických záznamoch krajiny.

Na snímkach, ktoré miestni obyvatelia zdieľajú na sociálnych sieťach, sú vidieť škody, ktoré silná búrka už stihla spôsobiť. Najčastejšie ide o strhnuté strechy, cesty zablokované zosuvmi pôdy, popadanými stromami a valiacou sa vodou. Miestne úrady hlásia už aj prvé obete.

Búrka dorazila na pevninu včera približne okolo 18. hodiny miestneho času (7:00 SEČ) v oblasti provincie Bua. Tá sa nachádza na jednom z dvoch najväčších fidžiských ostrovov Vanua Levu.

Fidži je domovom asi milióna ľudí a premiér Frank Bainimarama všetkých vyzval, aby si našli bezpečné prístrešie. V krajine tiež začal platiť niekoľko hodinový zákaz vychádzania.

„Táto mimoriadne silná búrka zasiahne viac-menej celú krajinu,“ pripomenul Bainimarama prostredníctvom videa. Ako dodal, Yasa bude silnejšia ako búrka Winston, ktorá ostrov spustošila v roku 2016. Vtedy pri nej zahynulo cez 40 ľudí a desiatky tisíc prišlo o svoje domovy.

Najnovšie správy