Na Filipínach vybuchla sopka. Evakuujú pol milióna ľudí

13.01.2020 o 12:51 - Taal - Peter Minárik
  • Článok

Na Filipínach vybuchla obávaná sopka Taal. Úrady začali s evakuáciou ľudí a erupcia sopky spôsobila v krajine veľké problémy.

Na Filipínach vybuchla sopka. Evakuujú pol milióna ľudí

Filipínske úrady vyzvali na úplnú evakuáciu takmer pol milióna ľudí v blízkosti hlavného mesta Manila po tom, čo erupcia sopky Tall vychŕlila popol do vzdialenosti až 15 km. Vulkanológovia varujú pred ďalšou erupciou. Erupciu sopky sprevádzali aj zemetrasenia. Seizmológovia zaevidovali viac ako 80 otrasov.

Problémom je láva, ktorú sopka dnes začala chŕliť. V okolí sopky žije približne 760 000 ľudí, ktorým teraz podľa úradov hrozí bezprostredné nebezpečenstvo. Nariadili pritom evakuáciu v okruhu 17 km od sopky.

zdroj: CNN
zdroj: CNN

Láva sa totiž môže rozliať aj do obývaných oblastí a práve preto patrí sopka Taal k jednej z najnebezpečnejších na svete.

Sopka Taal sa nachádza zhruba 60 km južne od hlavného mesta Manila na ostrove Luzon a je to najaktívnejšia sopka v krajine. Sopka nie je príliš veľká, no je považovaná na jednu z najnebezpečnejších na svete, vzhľadom na počet ľudí, ktorí žijú v jej bezprostrednej blízkosti. 

Vo viacerých oblastiach evidujú po erupcii výpadky elektrickej energie a medzinárodné letisko v Manile uzatvorili. 

Najnovšie správy