Na Filipínach vyčíňa tajfún Vamco. Vyžiadal si 3 obete a státisíce evakuovaných

13.11.2020 o 17:00 - Dominik Cenkner
  • Článok

Viacero štvrtí filipínskej metropoly Manily sa včera ocitla pod vodou v dôsledku silných lejakov. Tie do oblasti priniesol tajfún Vamco.

Na Filipínach vyčíňa tajfún Vamco. Vyžiadal si 3 obete a státisíce evakuovaných
Tajfún Vamco spôsobil obrovské škody, Foto: Eloisa Lopez

Zahraničné agentúry uvádzajú, že ide o najhoršie záplavy v hlavnom meste za posledné roky. Tajfún Vamco pripravil na ostrovnom štáte o život najmenej troch ľudí, štyria ďalší sú nezvestní. Evakuovať museli takmer 200 tisíc obyvateľov.

V Manile, v ktorej žije približne 12 miliónov obyvateľov, veľká voda zatopila desiatky tisíc domov. A to najmä v nízko položených predmestiach. Množstvo ľudí ostalo uväznených na strechách, kde im neostávalo nič iné než si počkať na pomoc záchranárov.

Tí sa do postihnutej oblasti vedia dostať len za pomoci gumových člnov. Navyše viac ako tri milióny domácností v metropole a jej okolí ostalo bez elektrického prúdu. Pozastavený bol aj manilský prístav a činnosť vládnych úradov či finančných trhov.

Prerušená musela byť aj letecká a pozemná verejná doprava. Najviac postihnutou oblasťou je manilské predmestie Marikina. 

Tajfún Vamco je 21. búrkou, ktorá Filipíny tento rok zasiahla. Ide pri tom už o tretiu búrku za posledné tri týždne. Na hlavný filipínsky ostrov Luzon udrel tajfún v stredu večer, následne v noci cez filipínske územie prešiel a zamieril k Vietnamu.

Búrku aj naďalej sprevádza rýchlosť vetra približne 130 km/h. V nárazoch dosahuje ešte viac, a to až 160 km/h.

Najnovšie správy