Na Filipíny mieri najsilnejší tajfún sezóny 2020 na svete

31.10.2020 o 17:00 - Dominik Cenkner
  • Článok

Goni. Také meno dostal tajfún, ktorý by už dnes v noci mal zasiahnuť pobrežie Filipín. So sebou má priniesť najmä výdatné zrážky a silný vietor.

Na Filipíny mieri najsilnejší tajfún sezóny 2020 na svete
Supertajfún Goni už mieri na Filipíny, Foto: yaleclimateconnections.org

Systém, v ktorom vietor môže v nárazoch dosahovať až neuveriteľných 265 km/h by mal v nedeľu doraziť na ostrov Luzon. Práve na ňom sídli aj hlavné mesto Filipín - Manila.

Miestna vláda ešte v ranných hodinách nášho času nariadila evakuáciu tisícov obyvateľov z južnej časti ostrova. Týmto chcú chrániť ľudí pred búrkou, ktorá zrejme dosiahne kategóriu 5. stupňa.

Tajfún Goni, resp. Rolly, ako ho pomenovali miestni meteorológovia, dosahuje nepretržitú rýchlosť vetra až 215 km/h. V spomínaných nárazoch to môže byť ešte viac. V nedeľu tak do oblasti vpadne najsilnejší tajfún, ktorý zasiahol Filipíny, a to od čias Haiyany, ktorý v roku 2013 zabil viac ako 6300 ľudí.

Okrem toho to bude najsilnejší tajfún tohtoročnej sezóny na svete vôbec. „Sila tohto tajfúnu je enormná, nejde o žiaden vtip,“ povedal miestnym médiám odborník na katastrofy Gremil Naz.

Len minulý týždeň si tajfún Molave vyžiadal vyše dvadsiatku obetí, Foto: cnn.com
Len minulý týždeň si tajfún Molave vyžiadal vyše dvadsiatku obetí, Foto: cnn.com

V tomto prípade ide o 18. tajfún, ktorý Filipíny tento rok zasiahne. Len minulý týždeň vyčíňal „Molave“, ktorý si vyžiadal až 22 obetí. Úrady navyše musia bojovať aj s koronavírusom. Krajina je totižto na druhom mieste v počte prípadov a úmrtnosti v juhovýchodnej Ázii, hneď po Indonézii.

Navyše, kúsok za Filipínami sa už formuje ďalší tajfún Atsani. Ten naberá na sile, pričom sa očakáva, že oblasť zasiahne v najbližších dňoch.

Najnovšie správy