Grécko zasiahol ,,európsky hurikán“. Pozrite si, aké škody spôsobil

18.09.2020 o 13:44 - Zakynthos, Grécko - Peter Minárik
  • Článok

Prvý medikán, ktorý sa v uplynulých dňoch sformoval nad Stredozemným morom, dnes v noci udrel na pobrežie Grécka, kde už spôsobuje prvé škody. Vietor by mal postupne slabnúť, no najväčším problémom nadchádzajúcich hodín budú výdatné zrážky, ktoré môžu spôsobiť povodne.

Grécko zasiahol ,,európsky hurikán“. Pozrite si, aké škody spôsobil

Na Grécko udrel medikán. Ide o tropickú cyklónu, ktorá sa veľmi podobá na hurikán. Medikán, ako sa nazýva tropická níž, ktorá sa sformuje nad Stredozemným morom má aj štruktúru hurikánu, čo vidieť aj na družicových záberoch.

Tento medikán v priebehu uplynulých hodín udrel na Grécko a v oblasti Grécka už odstraňujú prvé škody. Medzi najviac zasiahnuté patria ostrovy Zakynthos a Kefalonia, kde vietor presahuje rýchlosť 100 km/h.

Na týchto ostrovoch vietor rozbíja okná, poškodzuje a potápa lode a vyvracia stromy. Na pobreží spôsobuje problémy aj rastúca hladina vody, ktorá sa zdvihla aj o viac ako 4 metre a voda tak zaplavila pobrežie.

Medikán, ktorý sa sformoval nad Gréckom má tropické cyklónové vlastnosti, ktoré sú typické napríklad pre hurikán, či tajfún. Naberá energiu z teplej morskej vody, ktorá je tento rok v oblasti Stredozemného mora mimoriadne vysoká. Priemerná teplota vody je aj o 2 °C vyššia ako je dlhodobý normál.

Vietor by aj v nadchádzajúcich chvíľach mal fúkať s rýchlosťou aj cez 100 km/h, pričom nárazy sa môžu vyšplhať až cez 150 km/h.

Slabnúť by mal vietor počas večerných hodín, no vietor síce prestane páchať škody, ale hlavné slovo dostane výdatný dážď.

Ten môže do konca víkendu do niektorých oblastí priniesť aj okolo 300-400 mm, čo je viac ako polovica z priemerných ročných zrážok na Slovensku.

Očakáva sa pritom, že dážď bude vyvolávať výrazné vzostupy vodných tokov a spôsobí povodne. Problémom môže byť aj podmočená pôda, ktorá sa môže zosúvať.

Medikán by mal pobrežie Grécka opustiť v priebehu nedele. Mal by sa presunúť pozdĺž západného pobrežia smerom k juhu na Cyprus, kde sa očakávajú búrky a silnejší nárazový vietor počas nedele. Následne zanikne nad pobrežím Afriky.

Na fotografiách si môžete pozrieť aktuálne škody, ktoré medikán napáchal nad Gréckom.

Najnovšie správy