Na Grécko udrie v noci extrémny ,,medikán". Jeho sila môže byť rekordná

17.09.2020 o 22:02 - Ľubomír Franko
  • Článok

Grécko zasiahne už čoskoro mohutná búrka. Búrka podobná hurikánu, v Stredomorí nazývaná medikán, dostala meno Cassilda. Do Grécka prinesie extrémne búrky, zrážky a vietor o rýchlosti až do 200 km/h.

Na Grécko udrie v noci extrémny ,,medikán". Jeho sila môže byť rekordná

Grécko čelí veľmi nebezpečnému počasiu. Už počas noci dorazí nad jeho juhozápadné pobrežie medikán. Ide o mohutnú búrku, tvarom podobajúcu sa hurikánu.

Medikán dostal viaceré mená od rôznych meteorologických organizácií. Názov Cassilda dostal od MCC (Mediterranean Cyclone Center) a meno Ianos dostal od Gréckej meteorologickej služby. V našom článku budeme používať meno Cassilda, keďže sme tak cyklón nazývali aj v predchádzajúcich článkoch.

Medikán Cassilda vo štvrtok popoludní
Medikán Cassilda vo štvrtok popoludní, data: Eumetsat

Cassilda už od včerajšieho večera prináša do oblasti Iónskeho mora veľmi nepriaznivé podmienky. Zhluk búrok tam vytvorili cyklónu, ktorá prináša okrem mimoriadnej búrkovej aktivity aj mohutné nárazy vetra.

Medikán Cassilda sa už počas noci zo štvrtku na piatok presunie nad pevninu Grécka, kde očakávajú obrovské problémy. Národná meteorologická služba tam varuje výstrahami najvyššieho 3. stupňa pred prívalovými zrážkami, silným vetrom a búrkami. Očakáva sa, že najsilnejší vietor by mal dosiahnuť na pobreží, naopak, najvýraznejšie zrážky sa oćakávajú v hornatejších oblastiach.

Maximálne nárazy vetra by mali dosiahnuť 120 až 160 km/h, výnimočne až do rekordných 200 km/h.

Aktuálne maximálne nárazy vetra, zdroj: Windy.com
Aktuálne maximálne nárazy vetra, zdroj: Windy.com

Medikán je jav, vyskytujúci sa v Stredozemnom mori pripomínajúci hurikán nielen svojim názvom, ale aj procesom vzniku a sprievodnými javmi, ktoré prináša. Ide o hlbokú tlakovú níž, ktorá sa vlastnosťami podobá hurikánu a do oblasti Stredomoria prináša silné búrky a mimoriadne silné nárazy vetra.

Medikán má vlastnosti tropickej cyklóny, no jeho intenzita zväčša nedosahuje ani intenzitu hurikánu prvej kategórie.

Doterajší vývoj medikánu Cassilda môžeme vidieť aj na animácii satelitných snímok z geostacionárnej družice.

Pôvodom každej tropickej cyklóny je búrková činnosť - vznik búrkových komplexov. Pri hurikánoch je zdrojom pre búrky vysoká povrchová teplota vody v oceánoch. Zrod búrok v Stredozemnom mori, pri tvorbe medikánu pochádza z vysokého vertikálneho teplotného gradientu, tj. výraznou zmenou teploty s rastúcou nadmorskou výškou. Častokrát sa totiž stane, že do oblasti Stredozemného mora sa na jeseň od severu až severozápadu dostane tlaková níž a s ňou spojené ochladenie vo vyšších vrstvách troposféry. Teplé vody Stredozemného mora a chladný vzduch vo vyšších vrstvách vytvoria vysoký vertikálny teplotný gradient, podmienky vhodné pre tvorbu búrok.

Najnovšie správy