Na Indiu sa rúti mohutný cyklón, ktorý môže byť najsilnejší od r. 1999

18.05.2020 o 18:45 - India - Veronika Salayová
  • Článok

V Bengálskom zálive sa vytvoril cyklón Amphan, ktorý to má namierené k hraniciam Bangladéša a Indie.

Na Indiu sa rúti mohutný cyklón, ktorý môže byť najsilnejší od r. 1999
Foto: CT 24

Podľa BBC môže ísť o najsilnejšiu búrku od roku 1999, kedy zomrelo vyše 9-tisíc ľudí. India aj Bangladéš v súčasnej dobe bojujú s epidémiou koronavírusu a úder cyklónu by mohol spôsobiť mimoriadne problémy.

Sila cyklónu Amphan je teraz porovnateľná s hurikánom 4. kategórie. Sprevádzajú ho vetry, ktoré dosahujú rýchlosť v nárazoch okolo 250 km/hod.

Meteorológovia očakávajú, že do stredy, kedy má doraziť k pevnine v oblasti ústia Gangy, čiastočne zoslabne. Od utorka do štvrtka by mohlo v postihnutých oblastiach spadnúť 20 až 25 cm vody.

Podľa predpovede by mal cyklón zasiahnuť husto obývanú oblasť, v ktorej žije prevažne chudobné obyvateľstvo. V predpokladanej trase pohybu cyklónu leží aj štvormiliónové indické mesto Kalkata.

Indický pobrežný štát Urísa už vyhlásil vo svojich dvanástich pobrežných regiónoch najvyšší stupeň varovania. Indický premiér Narendra Modi nariadil evakuáciu v pobrežných oblastiach.

Len v indickom štáte Orissa sa má do bezpečných úkrytov presunúť okolo milióna ľudí. Z pobrežnej oblasti Barisal v Bangladéši má byť evakuovaných najmenej 450-tisíc ľudí.

Zdroj: India Met. Dept.
Zdroj: India Met. Dept.

Aj keď sú prírodné katastrofy v tejto oblasti pomerne bežné, cyklón by mohol znamenať pohromu vzhľadom na pandémiu koronavírusu. V Indii navyše už od konca marca platí zákaz vychádzania.

Cyklón Amphan má navyše zasiahnuť aj bangladéšske prístavné mesto Cox 's Bazár, kde je najväčší utečenecký tábor na svete. Vzhľadom na to, že minulý týždeň boli v tábore potvrdené prvé prípady nákazy ochorenia Covid-19, by tu cyklón mohol mať katastrofálne následky. 

Najnovšie správy