Na juh Česka mieri výdatný dážď. Začali vypúšťať priehrady

09.06.2020 o 14:21 - Peter Minárik
  • Článok

Zatiaľ čo na našom území budú počas dnešného dňa úradovať búrky, tak v Česku sa skôr obávajú nárastu vodných hladín. Hrozia tu totiž povodne.

Na juh Česka mieri výdatný dážď. Začali vypúšťať priehrady

U našich západných susedov sa dnes očakávajú výdatné zrážky, ktoré môžu rozvodniť vodné toky. Počasie tu totiž bude ovplyvňovať zvlnené frontálne rozhranie, ktoré prinesie dlhšietrvajúce zrážky.

Tie sa už v týchto chvíľach nasúvajú nad územie Českej republiky a prinášajú výdatný dážď na celú juhozápadnú časť Česka. Intenzívna zrážková činnosť sa očakáva až do zajtrajších večerných hodín. 

Český hydrometeorologický ústav preto vydal varovanie 2. stupňa pred výdatným dažďom, ktorý môže priniesť až 70 mm zrážok za 24 hodín.

očakávané úhrny zrážok za 24 hodín, zdroj: ČHMÚ
očakávané úhrny zrážok za 24 hodín, zdroj: ČHMÚ

Celkovo sa očakáva že od dnešného poludnia až do zajtrajšieho večera spadne na juhu Česka až 100 mm zrážok, čo je pre laickú predstavu 100 litrov vody na meter štvorcový pôdy.

Takéto výdatné zrážky zodvihnú hladiny vodných tokov. Stúpať budú nielen malé, ale aj väčšie toky. Stúpať bude celé horné povodie Vltavy až po nádrž Orlík. 

Hydrológovia očakávajú, že hladiny tokov dosiahnú až úroveň 2. povodňového stupňa. Vodohospodári už dnes ráno zvýšili odtoky z vodných nádrží a pripravujú sa na príchod výdatných zrážok.

Najnovšie správy