Na juhu sa blýska. Búrky môžu vzniknúť aj na krajnom západe

03.06.2020 o 12:11 - Ľubomír Franko
  • Článok

Vo vlhkom vzduchu sa dnes na juhu Slovenska vytvorili slabšie búrky, ktoré postupujú do Maďarska. Ďalšie búrky môžu vzniknúť na východe Rakúska a zasiahnuť môžu aj juhozápad Slovenska. 

Na juhu sa blýska. Búrky môžu vzniknúť aj na krajnom západe

Už v ranných hodinách sa od severu dostalo nad Slovensko úzke pásmo prehánok. Tie sa dopoludnia presunuli cez stredné Slovensko ďalej na juh.

Detekcia bleskov siete Blitzortung
Detekcia bleskov siete Blitzortung

V teplejšom vzduchu na juhu sa prehánky pretvorili do búrok, ktoré priniesli najmä silnejšie zrážky. Búrky sa aktuálne nachádzajú na slovensko-maďarskom pohraničí a postupujú ďalej na sever Maďarska.

Počas poludnia a popoludnia by sa mali tvoriť nové prehánky a búrky v oblasti východného Rakúska a južnej Moravy. Tieto búrky by okrajom mohli zasiahnuť aj juhozápad Slovenska.

Očakávaný výskyt búrok
Očakávaný výskyt búrok

Búrky by v tomto prípade mali byť sprevádzané takisto najmä prívalovými zrážkami, no vyskytnúť sa pri nich môže aj krupobitie. 

Prvé búrky už vznikli v oblasti Viedne a postupne by sa mali tvoriť na viacerých miestach Južnej Moravy a Viedenskej panvy. Postupne sa môžu vytvoriť aj na juhozápade Slovenska. Postupovať by mali smerom na juh až juhovýchod.

Ich výskyt môžete sledovať na našom iRadare.

Najnovšie správy