Na Kubu mieri tropická búrka. Zajtra udrie na Floridu

08.11.2020 o 00:21 - Kuba - Peter Minárik
  • Článok

Strednú Ameriku zasiahla ničivá tropická búrka Eta, ktorá si vyžiadala najmenej 150 obetí. Tropická búrka teraz mieri ďalej a zasiahne Kubu a neskôr Floridu.

Na Kubu mieri tropická búrka. Zajtra udrie na Floridu

Nad Karibským morom vznikla nebezpečná tropická búrka Eta, ktorá sa sformovala až do hurikánu. Ten zasiahol oblasť Strednej Ameriky, kde spôsobil poriadne škody a vyžiadal si desiatky obetí. Túto oblasť zasiahol jeden z najsilnejších hurikánov za uplynulé roky.

Tropická búrka Eta si vyžiadala najmenej 150 obetí. Väčšina ľudí zahynula po zosuvoch pôdy v Guatemale, z toho asi 100 obetí pochádza z dedinky Queja. Ďalšie obete hlási Mexiko, kde zomrelo najmenej 20 ľudí a Honduras, ktorý hlási 23 obetí.

Tropická búrka sa začala vracať a aktuálne prechádza centrálnou Kubou smerom k severu do oblasti Floridy.

ďalší postup tropickej búrky
ďalší postup tropickej búrky

Tropická búrka Eta zasiahne predovšetkým centrálnu a južnú Kubu, v oblasti Miest Florida a Camaguey, kde by mohlo spadnúť až okolo 60 mm zrážok.

Najviac zrážok však spadne na južnom pobreží Kuby a to až cez 100 mm. V ohrození je napríklad druhé najväčšie mesto Kuby Santiago de Cuba.

Intenzívne zrážky by na Kubu mohli priniesť povodne a zosuvy pôdy. Tropická búrka by tu mala udrieť dnes na poludnie.

Následne bude tropická búrka Eta postupovať smerom severne a stočí sa smerom k Floride. 

Na Floridu by mala tropická búrka doraziť zajtra a zasiahnuť by mala predovšetkým oblasti na východnom pobreží v oblasti Palm Beach a Miami, kde môžu zrážky opäť spôsobiť povodne. Očakáva sa totiž, že tu môže spadnúť až cez 100 mm.

Najnovšie správy