Na Morave padajú veľké krúpy a voda zaplavuje domy

13.06.2019 o 21:05 - Brnícko u Zábreha - Peter Minárik
  • Článok

Na Morave vyčíňajú veľmi silné búrky, ktoré majú aj supercelárnu štruktúru. Prinášajú intenzívny lejak, krúpy s priemerom niekoľkých centimetrov a vysokú bleskovú aktivitu.

Na Morave padajú veľké krúpy a voda zaplavuje domy

V susednom Česku, ale aj v Poľsku dnes vyčíňajú veľmi silné búrky. Tie prinášajú prívalové zrážky, ktoré spôsobujú zatopenia a až 5 cm krúpy. 

Najsilnejšie búrky aj v týchto chvíľach vystrájajú v okresoch Přerov, Prostějov a Vyškov. V oblasti sa vyskytuje búrka so supercelárnou štruktúrou.

Intenzívne búrky priniesli na Moravu už takmer 14 000 bleskových úderov, pričom v niektorých oblastiach je blesková aktivita veľmi mohutná. Hustota bleskov prekračuje 12 úderov na meter štvorcový.

záznam z detekcie bleskov, zdroj: blesky.bourky.cz
záznam z detekcie bleskov, zdroj: blesky.bourky.cz

Hasiči v týchto okresoch pomáhajú s odčerpávaním zatopených pivníc a čistia korytá niektorých menších riek, ktoré rozvodnila búrka.

Obcou Brníčko u Zábřeha sa prehnala prívalová povodeň, ktorá zaplavila viaceré domy v obci.

 
Video nájdete aj na našom Youtube kanály. Odoberajte nás a nič Vám neujde

Veľkým problémom sú však aj krúpy, ktoré na Morave padajú. Najväčšie z nich mali priemer 5 cm. Krúpy rozbíjali skleníky, záhradný nábytok a poškodzovali autá. Kompletnú galériu vyčíňania búrok v Česku nájdete nižšie.

Najnovšie správy