Na Morave padali teplotné rekordy: Utorok bol teplý aj na Slovensku

04.11.2020 o 06:36 - Veronika Salayová
  • Článok

Na desiatkach miest na Morave boli včera prekonané doterajšie teplotné rekordy. Mimoriadne teplý novembrový deň bol aj na Slovensku, Rakúsku či v Maďarsku. 

Na Morave padali teplotné rekordy: Utorok bol teplý aj na Slovensku
Ilustračné. Foto: unsplash

Máme tu začiatok novembra a v strednej Európe sa v utorok teploty dostali okolo +20 °C. Za teplým frontom, ktorý cez naše územie postupoval v pondelok, do strednej Európy počas utorka prúdil veľmi teplý vzduch, vďaka čomu sa utorkové teploty vyšplhali poriadne vysoko. 

Na Slovensku sa včera síce kvôli nízkej oblačnosti  teplota nedosiahli hranicu +20 °C, ale aj napriek tomu boli na danú dobu veľmi teplo. Najteplejšie bolo v Prievidzi, kde sa teplota dostala na +18,9 °C. 

V Čechách na Morave dokonca padali 50-ročné teplotné rekordy. Najteplejšie bolo v juhomoravskej Lednici, kde teplomer ukázal rovných +20 °C. Rekord z roku 1970 bol prekonaný aj v Moravských Budějoviciach, kde v utorok namerali +18,9 °C, čo je o deväť desatín viac ako pred 50 rokmi.

Teplotné rekordy padali v Česku už v pondelok, pričom teploty sa v niektorých oblastiach dostali nad +19 °C.  Najteplejšie bolo v pondelok v Tuhaň na Mělnicku, kde zaznamenali teplotu +19,6 °C.

Mimoriadne vysoké novembrové  teploty zaznamenali aj naši južní susedia. V Letenye vystúpila teplota až na +22,4 °C, čo je jedna z najvyšších novembrových teplôt.

V Rakúsku bolo včera taktiež teplo. Teplomer na viacerých miestach presiahol hodnotu +20 °C, a na juhu krajiny bolo až +23,1 °C.

Takéto teplé počasie však pokračovať nebude. Ochladí sa a teploty sa budú pohybovať v priemerných novembrových hodnotách. 

 

 

Najnovšie správy