Na našom území konečne výdatne napršalo. Víkend bude teplejší

15.05.2020 o 20:14 - Ľubomír Franko
  • Článok

Zvlnený studený front priniesol v piatok výdatné zrážky. Tie na viacerých miestach zažehnali obrovské sucho. Cez víkend sa oteplí, no oblačnosť zostane. 

Na našom území konečne výdatne napršalo. Víkend bude teplejší

Frontálna vlna spojená s prechodom tlakovej níže z Talianska nad Rumunsko k nám v piatok priniesla početné zrážky. Tie sa vyskytli na celom území, pričom lokálne boli aj výdatnejšie.

Na väčšine územia napršalo za posledných 24 hodín zväčšia 5 až 20 mm. Miestami napršalo aj menej. Napríklad na juhovýchode podunajskej nížiny a na juhu stredného a východného Slovenska sa úhrny zrážok pohybovali len od 1 do 5 mm.

Najviac zrážok sme pozorovali v Banskobystrickom kraji, kde ojedinele na pršalo aj cez 30 mm.

Úhrn zrážok za 24 hodín k piatku 18:00, zdroj: SHMÚ
Úhrn zrážok za 24 hodín k piatku 18:00, zdroj: SHMÚ

Zrážky tak pomohli výraznému suchu, ktoré pretrvávalo na celom Slovensku, no najmä na Záhorí, v okolí Bratislavy a na severozápade Podunajskej nížiny. V týchto oblastiach panovalo extrémne sucho a napršalo tam cez 20 mm.

To ale neplatí pre veľkú časť Podunajskej nížiny, juh stredného Slovenska a juhovýchod. V týchto oblastiach spadlo minimum zrážok a sucho tam bude pokračovať. 

Cez víkend nás čaká oteplenie, oblačnosť zostane

V piatok dosahovali teploty veľmi nízke hodnoty. Na severe bolo len do +5 °C, na juhu a juhovýchode bolo od +10 do +13 °C. Zvyšok územia pozoroval teploty od +6 do +11 °C.

Už v sobotu nás čaká výraznejšie oteplenie, kedy by teploty mali dosiahnuť od +15 do +21 °C. V nedeľu bude ešte teplejšie a denné maximá dosiahnu od +16 do +23 °C. Najteplejšie počasie sa očakáva v pondelok, kedy môžeme na juhu zaznamenať aj letný deň.

S príchodom vyšších teplôt ale neočakávajme slnečné počasie. V sobotu sa ešte slnko môže ukázať pri polooblačnej oblohe. V nedeľu bude počasie premenlivé a najmä dopoludnia sa môžu v južnej polovici vyskytnúť aj zrážky. Popoludní by sa ale opäť malo vyčasiť. 

Najnovšie správy