Na obežnej dráhe Zeme hrozí výbuch vesmírneho odpadu

19.10.2020 o 11:00 - Veronika Salayová
  • Článok

Vo vesmíre a na obežnej dráhe Zeme sa zhromažďuje viac a viac vesmírneho odpadu. ESA upozorňuje, že môže dôjsť k výbuchu vesmírneho odpadu. 

Na obežnej dráhe Zeme hrozí výbuch vesmírneho odpadu
Ilustračné. Foto: AlertaGeo

Európska vesmírna agentúra ESA vo svojej správe upozorňuje, že na obežnej dráhe Zeme reálne hrozí kolízia vesmírneho odpadu. Vesmírny odpad sa na obežnej dráhe Zeme a vo vesmíre hromadí od priekopníckych vesmírnych misií, ako napríklad od Sputnika 1 v októbri 1957 či misie Apolla 11 v júli 1969.

Rôzne raketové komponenty, satelity či vesmírne šrapnely ďaleko prevyšujú počet operačných kozmických lodí na obežnej dráhe. S každým novým vypustením satelitu či každou jednou misiou sa zvyšuje riziko kolízie, pretože objekty sa navzájom ničia, narážajú do seba, a tak produkujú ešte viac odpadu.

Začiatkom tohto roka sa vyskytli obavy, že by sa mohli zraziť dva staré satelity. Medzinárodná vesmírna stanica bola nútená vykonať tri núdzové manévre, aby sa napríklad v tomto zabránilo kolízii vesmírneho odpadu. 

Model ESA naznačuje, že vo vesmíre sa nachádza viac ako 130 miliónov kusov vesmírnych šrapnelov s dĺžkou menej ako milimeter. Vesmírny odpad predstavuje určité riziko pre Zem v globálnom meradle.

ESA však zdôrazňuje aj riziko orbitálnych výbuchov. Na obežnej dráhe Zeme sa nachádzajú aj rôzne komponenty s palivom či batériami, ktoré môžu pri kolízii spôsobiť explóziu. 

„Aj keď sa už roky prijímajú opatrenia, aby sa tomu zabránilo, nevidíme nijaký pokles počtu takýchto udalostí. Trendy smerom k eliminácii na konci misie sa zlepšujú, ale pomalým tempom,“ uviedol Holger Krag, vedúci programu pre vesmírnu bezpečnosť ESA.

 Agentúra okrem iného prišla aj s projektom na zber vesmírneho odpadu, ktorého koncepcia sa očakáva v roku 2025.

Najnovšie správy