Na obežnej dráhe Zeme sa hromadí odpad. Odstrániť ho chce aj japonská družica

26.03.2021 o 19:02 - Dominik Cenkner
  • Článok

Na obežnej dráhe modrej planéty sa rozbiehajú preteky vesmírnych smetiarov. Najnovšie sa tam dostal aj nový satelit, ktorý má pomôcť nájsť efektívnejší spôsob, ako orbit zbaviť smetí, ktoré tam zostávajú po ľuďoch.

Na obežnej dráhe Zeme sa hromadí odpad. Odstrániť ho chce aj japonská družica
Družica ELSA-D, zdroj: techcrunch.com

Spoločná juhokórejská a japonská misia odštartovali na palube ruskej rakety z kazachského Bajkonuru. Medzinárodná spolupráca štátneho a verejného sektora spustila v posledných desiatich rokoch medzi Zemou a obežnou dráhou nebývalý cestovný ruch, ktorý má negatívny dopad v podobe kozmického smetia okolo planéty.

Príležitosti na odpratanie tohto odpadu sa chopila japonská firma Astroscale. Jej satelit ELSA-d zaháji testovanie nového prístupu, ktorý by v budúcnosti mohol problém pomôcť vyriešiť.

„ELSA-d používa magnetické rameno, ktoré sa voľne pohybuje šiestimi smermi; hore-dole, doľava-doprava, dozadu-dopredu, pričom vie aj rotovať,“ vysvetlil Chris Walker z Astroscale.

Vďaka tomu je družica dostatočne obratná, aby mohla kozmické smetie pozbierať a zlikvidovať. Vyčistenie odpadu na obežnej dráhe je už totiž skutočne nutné.

Pokrok prináša aj nevýhody

Rozvoj technológií dostupných širokej verejnosti znamená stále viac vesmírneho odpadu. Ľudstvo vďaka technológiám na obežnej dráhe využíva viacero výhod - satelitnú komunikáciu, podrobnú navigáciu, predpovede počasia, satelitné vysielanie televízie a mnohé ďalšie.

Na zemskom orbite je podľa všetkého viac než 28 tisíc trosiek, ktoré dosahujú hmotnosť 9200 ton. Práve tie treba čím skôr odstrániť.

Riaditeľ Vesmírneho inštitútu na Aucklandskej univerzite považuje väčšie množstvo odpadu za logické, ale súčasne znepokojivé. „Dnes existuje viac príležitostí ku štartom, takže sa problém len zhoršuje,“ uviedol.

Podľa viacerých odborníkov sa problém bude v ďalších rokoch len zhoršovať. V najbližších desiatich rokoch sa plánuje vypustenie najmenej desiatich tisícov satelitov. Preto je dôležité myslieť a zrealizovať upratanie odpadkov. Pretože tak, ako to robíme na Zemi, tak to treba urobiť aj nad ňou.

Najnovšie správy