Na pozorovanie kométy Neowise voľným okom máme už len zopár dní

28.07.2020 o 18:00 - Dominik Cenkner
  • Článok

Ak ste ešte na vlastné oči nevideli kométu Neowise, napraviť to môžete už len v priebehu nasledujúcich niekoľko dní. Možnosť pozorovania voľným okom sa pomaly blíži ku koncu.

Na pozorovanie kométy Neowise voľným okom máme už len zopár dní
Ilustračné. Foto: Lukas Gallo Photography

Voľným okom ju je dobre vidieť už len mimo miest, aj to v prípadoch, keď máme smerom k severozápadu peknú, tmavú oblohu. V prípade, že disponujete malým ďalekohľadom s veľkým zorným poľom, zážitok z pozorovania bude ešte vyšší.

Podľa odborníkov bude Neowise patriť k najjasnejším kométam v tomto storočí. Všetci, ktorí sa radi pozerajú na nočnú oblohu tak majú posledné dni na to, aby ju zahliadli.

Vedci túto kométu objavili ďalekohľadom NEOWISE 27, podľa ktorého ju aj pomenovali, v marci tohto roku. Po sklamaní z rozpadu napr. C/2019 Y4 (ATLAS), však neočakávali veľké nebeské divadlo. Našťastie sa ich obavy tentoraz nenaplnili.

Kométa Neowise však nie je jediným astronomickým úkazom, ktorý sa dá momentálne na nočnej oblohe sledovať. V týchto dňoch je vidieť väčšina planét ako - Jupiter, Saturn, Mars, Venuša, Merkúr, Urán či Neptún.

Okrem toho začínajú byť aktívne meteorické roje, vrátane známych Perseidov. Jeden z rojov aktívnych už na konci júla sú alfa Capricornidy. Počas tohto týždňa bude počet Perseidov stúpať, ale padajú vo spŕškach. To znamená, že niekedy ich môže spadnúť až niekoľko za hodinu, inokedy len jeden.

Najnovšie správy