Na severe prudko stúpajú toky a vylievajú sa z koryta

18.07.2018 o 21:13 - Peter Minárik
  • Článok

Na severe neprestáva pršať na čo reagujú vodné toky, ktoré sa vylievajú z koryta a niet sa čomu diviť. Za uplynulých 24 hodín spadlo na severe takmer 100 mm zrážok.

Na severe prudko stúpajú toky a vylievajú sa z koryta
data: SHMÚ

Od severu sa do našej oblasti naďalej dostáva veľmi vlhký vzduch po okraji tlakovej níže so stredom nad východnou Európou. Zrážky postupujú od severu a najbližšie hodiny sa to nezmení, ako vidieť na radarovej animácii, tak sa zrážky sa stále generujú nad Poľskom, kde sa vyskytujú aj búrky.

Zrážky sú skutočne intenzívne. Vidieť to na zrážkomere v Tatranskej Javorine. Tu za 24 hodín spadlo takmer 107 mm alebo ak chcete pre lepšiu predstavivosť, tak 107 litrov vody na meter štvorcový pôdy. 

Extrémne úhrny sú však aj na ďalších miestach severného Slovenska. Skalnaté Pleso eviduje za 24 hodín 88 mm, Oravská Polhora 78 mm či Martinské hole 66 mm.

Desiatky milimetrov zrážok spadli plošne na mnohých miestach severného Slovenska a to je dôvod nárastu vodných tokov, ktoré najmä v uplynulých desiatkach minút vzrastajú výraznejšie. 

Na Polhoranke v Oravskej Polhore a na rieke Belá v Podbanskom dosahujú hladiny úroveň 2. povodňového stupňa. Na prítokoch rieky Váh a Orava, teda Polhoranka, Jalovčianka, Studený potok je 1. povodňový stupeň.

Pršať bude aj v nasledujúcich hodinách. Výdatne zrážky skončia až zajtra podvečer.

Najnovšie správy