Na Slovensko dorazia silné mrazy. V nedeľu môže byť pod -10 °C

17.11.2022 o 07:01 - Dominik Cenkner

Hmlisté a typické jesenné počasie bude už o pár hodín minulosťou. Na Slovensko totiž mieri zima, a to so všetkým, čo k nej patrí. Najskôr bude snežiť, potom sa výrazne ochladí.

Na Slovensko dorazia silné mrazy. V nedeľu môže byť pod -10 °C
Ilustračné foto, zdroj: pixabay.com

Aj keď sa nám to tak na prvý pohľad nejavilo, počasie v predchádzajúcich dňoch bolo nadpriemerne teplé. Vo výškach k nám stále prúdil teplejší vzduch, ktorý bol navyše aj vlhký. 

Vnímali sme to skrz hmly či nízku oblačnosť. Avšak aj hmlisté počasie má svoje čaro. Pozorovať sme v ňom mohli aj krásne úkazy, ako napr. v Olomouci či Katoviciach.

Ako sme už avizovali, tomuto rázu počasia bude koniec. Vlastne už je, zmena sa začala diať už počas dnešného dňa. Od severu až severovýchodu k nám už postúpil studený front. Ten oddeľoval studený vzduch nad severovýchodom Európy od teplejšieho nad zvyškom starého kontinentu. 

Aj napriek prevažne oblačnému až zamračenému počasiu stúpali teploty v najteplejších oblastiach aj nad +10 °C. Presne na takéto teploty môžeme v nasledujúcich dňoch zabudnúť.

Najskôr sneženie, potom výrazné ochladenie

Už v priebehu noci na štvrtok sa od severovýchodu dostane nad naše územie chladný vzduch. Ten sa začne prejavovať najskôr na severe a krajnom severovýchode. Spôsobí najmä pokles teplôt, ktoré sa počas noci dostanú aj pod bod mrazu.

Najchladnejšie by malo byť na Spiši, kde môžu ranné minimá klesnúť aj na -3 °C. Na zvyšku územia bude od +1 do +6 °C. 

K ochladeniu sa pridajú aj zrážky a už vo štvrtok ráno môže na mnohých miestach, najmä na Spiši, Zamagurí a Šariši, snežiť. Nepôjde o výrazné sneženie a celkovo by malo napadnúť maximálne 5 centimetrov. Aj takáto malá vrstva snehu môže pri záporných teplotách spôsobiť komplikácie na cestách.

Očakávaná výška snehovej prikrývky v sobotu večer, zdroj: meteologix.com
Očakávaná výška snehovej prikrývky v sobotu večer, zdroj: meteologix.com

Výrazné zrážky sa očakávajú v piatok a v noci na sobotu na viacerých miestach nášho územia. Keďže na severe a východe bude tá najchladnejšia vzduchová hmota, tak v týchto oblastiach bude aj najnižšie ležať hranica sneženia.

Snežiť by malo prevažne od výšky 500 metrov, no nie je vylúčené, že najmä v noci z piatka na sobotu klesne hranica sneženia ešte nižšie.

Sneženie vystriedajú tuhé mrazy

Snehové prehánky sa teda očakávajú najmä v piatok a v noci na sobotu. To však neznamená, že zima potom skončí. Práve naopak. 

Už v sobotu totiž treba na severe počítať s celodenným mrazom. Na severe teplota vystúpi len do -2 °C. Na ostatnom území to bude od 0 °C do +5 °C. 

Pozrime sa však na nočné teploty, ktoré budú klesať poriadne nízko. Na severovýchode sa v nedeľu a pondelok očakávajú minimá aj pod -10 °C, atakovať môžu až -15 °C. 

zdroj: imeteo.sk
zdroj: imeteo.sk

Zima tak po piatkovom, resp. sobotňajšom snežení rozhodne nepovie posledné slovo. Aj v priebehu ďalšieho týždňa budú nočné teploty pod bodom mrazu. Pre vodičov je to tak pripomienka toho, že je najvyšší čas prezuť pneumatiky na svojich autách.