Na Slovensko dorazil prvý sneh. Slabo snežiť bude naďalej

Článok
Na niektoré miesta Slovenska dorazil prvý sneh. Sneh napadol vo východnej polovici územia a v pondelok už aj na krajnom západe.
I keď sneh konečne prišiel na Slovensko, tak v porovnaní s okolitými krajinami je snehu na Slovensku veľmi málo.
Počas uplynulého piatka sa z Jadranu smerom nad Balkán začala presúvať tlaková níž smerom nad východnú Európu. Táto tlaková níž priniesla množstvo snehu od Chorvátska až po Ukrajinu. V okolí chorvátskeho Karlovacu a Bjelovaru napadlo až okolo 30 cm snehu. Sneženie však zasiahlo aj Slovinsko a Maďarsko. V Slovinsku a na juhozápade Maďarska taktiež napadlo aj okolo 30 cm snehu. Asi najhoršia situácia je v Rumunsku a v Bulharsku, kde napadlo až cez 40 cm snehu.
Táto vlna sneženia, ktorú priniesla tlaková níž zasiahla aj naše územie. Počas uplynulého víkendu napadlo v oblasti východného Slovenska do 10 cm nového snehu. Zvyšné oblasti Slovenska zostali zatiaľ bez snehu.

V priebehu pondelka počasie na západnom Slovensku ovplyvnil rozpadajúci sa frontálny systém, ktorý do tejto oblasti priniesol do 1 až 2 cm snehu. Sneh napadol aj v hlavnom meste.
Snehu na Slovensku je však v porovnaní so susednými krajinami stále málo. Snežiť síce v nasledujúcich dňoch naďalej bude, ale výrazné úhrny zatiaľ neočakávame.

V priebehu utorka bude na našom území prevládať prevažne zamračené počasie so slabým snežením. Snežiť bude najmä na východnom Slovensku a napadne prevažne do 4 cm nového snehu.
Od stredy sa najviac snehu očakáva v oblasti západného Slovenska. Bude ho tu prinášať pomerne vlhšie prúdenie, ktoré však zároveň bude aj teplejšie. Do štvrtka tu však môže napadnúť taktiež len do 5 cm. Snehu bude naďalej najmenej v oblasti severozápadného Slovenska.

Numerické modely očakávajú viac snehu v posledný januárový deň. Treba však zdôrazniť, že sa vo výškach začne otepľovať, a tak denné teploty budú stúpať aj nad nulu, čo určite neprispeje novej snehovej pokrývke.
Pozitívom však je, že aspoň lyžiarska sezóna už nebude ohrozená. Na horách očakávame pretrvávanie mrazivého počasia.