Na Slovensko mieri ďalšia vlna výdatného lejaku

29.09.2020 o 20:20 - Peter Minárik
  • Článok

Naše územie si dlho od zrážok neoddýchne. Už teraz sa blíži na Slovensko ďalšia vlna výdatného dažďa, ktorá dorazí počas nasledujúcej noci.

Na Slovensko mieri ďalšia vlna výdatného lejaku

Uplynulé dni sú na našom území v znamení oblačného až zamračeného počasia. Počasie je totiž pod vplyvom oblastí nižšieho tlaku, ktoré sa presúvajú cez našu oblasť. Tie tak prinášajú sychravé a zamračené počasie.

V uplynulých dňoch na našom území spadli desiatky milimetrov zrážok a to celoplošne. Vlahy je tak na našom území pomerne dosť a ďalšia je na obzore.

V našej oblasti sa totiž neustále prehlbujú nové tlakové níže, ktoré prinášajú zrážky. V týchto chvíľach mieria na naše územie ďalšie zrážky, ktoré budú ovplyvňovať počasie na našom území počas nasledujúcich dvoch dní.

Nad Rumunskom sa totiž nachádza tlaková níž, ktorá sa začína presúvať nad západnú Ukrajinu, kde sa ešte viac prehĺbi.

Blízkosť tlakovej níže prinesie na naše územie ďalšiu vlnu zrážok, pričom najvýdatnejšie budú zrážky v oblasti východného Slovenska, ktoré je k stredu tlakovej níže najbližšie.

Pršať začne na našom území už v noci z utorka na stredu. Zrážky k nám dorazia od severovýchodu z Poľska a do ranných hodín sa rozšíria nad mnohé miesta nášho územia.

Počas stredy a štvrtka nás čaká prevažne oblačné a upršané počasie. Vo východnej polovici územia a na severe bude pršať výdatnejšie a tu môže spadnúť do piatkového rána 30 až 50 mm zrážok. Čím západnejšie pôjdeme, tak tým budú zrážky menej výraznejšie. Na západnom Slovensku by malo spadnúť prevažne len do 10 mm.

Vplyvom ďalších zrážok a nasýtenosti vodných tokov treba počítať s tým, že budú stúpať vodné toky, ktoré môžu dosahovať aj úroveň povodňových stupňov.

Najnovšie správy