Na Slovensko mieri níž Daniel. Cez víkend prinesie výdatný dážď a silný vietor

30.04.2021 o 19:13 - Peter Minárik
  • Článok

Počasie cez víkend sa na našom území zásadne zhorší. Môže za to tlaková níž, ktorá bude postupovať cez naše územie a prinesie výdatný dážď, búrky, ale aj silný vietor.

Na Slovensko mieri níž Daniel. Cez víkend prinesie výdatný dážď a silný vietor

Blíži sa víkend, ktorý prinesie na naše územie pomerne nepríjemné počasie. To totiž bude pod vplyvom rozsiahlej tlakovej níže, ktorá začne počasie na našom území ovplyvňovať v noci zo soboty na nedeľu a postará sa na našom území o búrky, výdatnejší dážď a v priebehu nedele sa rozfúka aj silný nárazový vietor.

Tlaková níž Daniel

Počasie bude nasledujúce hodiny na našom území ovplyvňovať tlaková níž, ktorá dostala svoje meno Daniel. Táto tlaková níž sa aktuálne nachádza v oblasti Stredozemného mora.

Táto tlaková níž sa v priebehu soboty dostane nad Alpy, kde sa prehĺbi a následne počas nedele bude postupovať cez naše územie ďalej smerom nad oblasť Poľska.

Čakajte výdatný dážď

Slovensko čaká v druhej polovici víkendu pomerne nepríjemné a upršané počasie. Všetko to príde v sobotu v neskorých večerných hodinách, kedy sa začne nad naše územie nasúvať zrážkové pole od juhozápadu. To k nám prinesie zrážkové úhrny

Výdatný dážď nás čaká predovšetkým v noci na nedeľu a ustávať by mal počas nedele. Zrážky prinesú búrky, ktoré sa budú vyskytovať predovšetkým v južnej polovici nášho územia a postupne samotné výrazné zrážkové pole.

Na našom území by malo počas víkendu plošne spadnúť 20 až 30 mm zrážok, ale napríklad nemecký model ICON očakáva v oblasti severozápadného Slovenska ešte výdatnejšie zrážky, ktoré by mohli priniesť aj cez 50 mm zrážok.

V nedeľu sa rozfúka aj silný vietor

Ako sa stred tlakovej níže dostane za naše územie, tak začne v našej oblasti zosilňovať vietor. Ten by mal byť najsilnejší v nedeľu okolo obeda a popoludní v oblasti západného Slovenska, kde môžu nárazy vetra dosahovať rýchlosť až do 30 m/s. Na zvyšku Slovenska sa očakávajú nárazy do 23 m/s.

V druhej polovici víkendu sa tak na našom území zásadne zmení charakter počasia. Mapy, v ktorých oblastiach Slovenska sa očakáva najviac zrážok nájdete pod článkom.

Najnovšie správy