Na Slovensko mieria búrky. Dorazia od západu večer

22.08.2020 o 13:48 - Peter Minárik
  • Článok

Na našom území v týchto chvíľach prevláda prevažne pokojné počasie s vysokými teplotami, ktoré však vo večerných hodinách ukončí príchod studeného frontu. Ten prinesie predovšetkým do západnej časti nášho územia prehánky a búrky.

Na Slovensko mieria búrky. Dorazia od západu večer

Slovensko počas dnešného večera čaká opäť nepriaznivé počasie. Tomu však aktuálne ešte nič nenaznačuje, nakoľko počasie je stále pod vplyvom tlakovej výše, ktorá bude mať dominantný vplyv na vývoj počasia u nás až do večerných hodín.

Aktuálne teploty na našom území začali prekonávať hranicu +30 °C. Najteplejšie je v týchto chvíľach pri slnečnom počasí na západe nášho územia.

Vo večerných hodinách sa očakáva od západu príchod studeného frontu. Ten začína už teraz ovplyvňovať počasie v Českej republike a v Rakúsku, kde sa začínajú vytvárať prvé búrky. Ku nám dorazí studený front vo večerných hodinách.

Pomerne intenzívne búrky by sa mali sformovať na východe Rakúska a na Morave, odkiaľ postúpia búrky aj na naše územie.

Prvé búrky sa očakávajú v oblasti Záhoria a okolia Bratislavy a následne sa búrky rozšíria nad severozápadné a západné Slovensko, kde v nočných hodinách budú postupne slabnúť.

Dnešné frontálne búrky prinesú na naše územie predovšetkým lejak a bleskovú aktivitu, no na západnom Slovensku hrozí aj nárazový vietor. 

Nárazy vetra by predovšetkým na Záhorí a na západe Podunajskej nížiny mali dosahovať poryvy aj okolo 20 m/s. Viac o situácii v jednotlivých okresoch si pozrite TU.

Najnovšie správy