Na Slovensko mieria silné búrky. Udrú po 18:00

29.08.2020 o 12:00 - Peter Minárik
  • Článok

V Európe dnes bude vyčíňať nepriaznivé počasie. Na viacerých miestach hrozia silné búrky. Tie neobídu ani naše územie. Ku nám by vlna búrok mala dorazí vo večerných hodinách.

Na Slovensko mieria silné búrky. Udrú po 18:00

Európu dnes v dominantnej miere ovplyvňuje zvlnený studený front, ktorý počas dnešného dňa prinesie do našej oblasti množstvo búrok, ktoré zasiahnu mnohé regióny Európy.

Najsilnejšie búrky sa počas dnešného dňa očakávajú na severe Talianska, kde meteorológovia varujú pred vznikom tornád. V tejto oblasti totiž dnes panujú mimoriadne vhodné podmienky, ktoré sú priaznivé pre tvorbu superciel, ktoré by mohli vyprodukovať aj tornáda. Pripomeňme, že sever Talianska patrí k oblastiam, kde sa v Európe najčastejšie vyskytujú tornáda.

Intenzívne búrky však nehrozia len na severe Talianska, ale vyskytnú sa aj v regióne strednej Európy. Cez našu oblasť postupuje zvlnený studený front, ktorý bude produkovať spomínanú búrkovú činnosť.

Búrky sa budú vytvárať predovšetkým v Rakúsku, nad Moravou a v Poľsku. Vo večerných hodinách po 18:00 by malo čelo studeného frontu doraziť až nad naše územie.

Búrky by na Slovensko mali doraziť od západu z Rakúska a prinesú na ich čele silný nárazový vietor, ktorý môže fúkať s rýchlosťou až okolo 20-25 m/s.

Samotné búrky budú sprevádzané aj silným lejakom a výraznou bleskovou aktivitou. Intenzívne búrky by sa mali presunúť cez celé západné Slovensko nad stredné Slovensko a úradovať by mali aj počas noci. V ktorých okresoch sa dnes očakávajú búrky nájdete TU.

Najnovšie správy