Na Slovensko sa rúti lejak, ktorý prinesie povodne. Pršať bude do stredy

11.10.2020 o 20:21 - Peter Minárik
  • Článok

Nad naše územie sa už v týchto chvíľach nasúvajú od juhozápadu zrážky, ktoré prinesú výdatné zrážkové úhrny. Mimoriadny lejak sa očakáva až do stredy a prinesie významné zrážkové úhrny, ktoré rozvodnia vodné toky.

Na Slovensko sa rúti lejak, ktorý prinesie povodne. Pršať bude do stredy

V týchto chvíľach sa nad naše územie začína nasúvať pole výdatného dažďa. To súvisí s vlniacim sa frontom a s oblasťou nízkeho tlaku, ktorá sa prehĺbila nad severným Talianskom a v týchto chvíľach začína postupovať cez Jadran, nad Balkán a do našej oblasti.

Táto rozsiahla oblasť nízkeho tlaku vzduchu bude mať dominantný vplyv na počasie u nás v priebehu nasledujúcich dní.

Tlaková níž sa totiž v utorok dostane nad centrálne Slovensko a neskôr nad južné Poľsko a nad Moravu a práve okolo tejto tlakovej níže sa bude v našej oblasti obtáčať rozsiahle zrážkové pole.

Výdatne začne na našom území pršať už počas nasledujúcej noci, pričom do rána sa zrážky rozšíria nad takmer celé územie Slovenska.

Najmenej zrážok sa očakáva na východnom Slovensko, naopak najviac zrážok sa očakáva západne od tejto tlakovej níže nad západným Slovenskom, kde by do stredy mohlo napršať aj viac ako 100 mm zrážok.

Očakávané celkové zrážkové úhrny
Očakávané celkové zrážkové úhrny

Zrážkové úhrny budú najvýdatnejšie predovšetkým na južných návetriach hôr, kde zrážkové úhrny celkom určite prekročia hranicu 100 mm už v utorok.

Vplyvom intenzívnych zrážok sa očakáva, že budú nasledujúce hodiny stúpať vodné hladiny, ktoré môžu spôsobiť aj povodne. Viac o situácii v jednotlivých okresoch Slovenska nájdete TU.

Najnovšie správy