Na Slovensko udreli silné búrky z tepla! Prinášajú toľko potrebný výdatnejší dážď a ochladenie

22.07.2022 o 18:17 - Peter Minárik

Máme za sebou ďalší tropický deň, ktorý vyhnal teploty vysoko nad hranicu +35 °C. Niektoré oblasti nášho územia sa však dočkali príjemného ochladenia v podobe búrok a čo je podstatné, tak prišli aj toľko potrebné zrážky, ktoré rozhodne neboli slabé. Naďalej sa pritom búrky aj dážď na Slovensku vyskytujú.

Na Slovensko udreli silné búrky z tepla! Prinášajú toľko potrebný výdatnejší dážď a ochladenie

Na Slovensku končí ďalší veľmi tropický deň, ktorý priniesol teploty až nad úrovňou +35 °C. Tropický deň, ktorý označujeme deň, pri ktorom ortuť teplomera vystúpi nad hranicu +30 °C sa vyskytol takmer na celom našom území.

Tropický deň však predčasne v celej východnej polovici nášho územia ukončili búrky. Aj tam, kde sa búrky nevyskytli aktuálne panuje zväčšená oblačnosť. Ako vidieť na aktuálnom družicovom zábere, tak zatiaľ čo západnú polovicu Slovenska rozpaľuje Slnko, tak východ je pod mrakom.

aktuálny družicový záber
aktuálny družicový záber

Udreli tisícky bleskov

V priebehu popoludnia sa v horských oblastiach, predovšetkým v oblasti Vysokých a Nízkych Tatier začala formovať kopovitá oblačnosť, ktorá ďalej rástla až do výšky niekoľkých kilometrov. Z tejto kopovitej oblačnosti postupne vznikli búrky.

Prvé búrky sa vyskytli v Tatrách, no počas popoludnia sa pomerne rýchlo rozrástli nad ďalšie časti Slovenska. Búrok bolo pomerne veľa a tie priniesli množstvo bleskov. Detekcia bleskov zaznamenala na našom území viac než 9500 bleskových úderov.

zdroj: blesky.bourky.cz
zdroj: blesky.bourky.cz

Búrky boli sprevádzané predovšetkým výraznejším dažďom, no lokálne padali aj krúpy. Krúpy padali aj na Liptove a dosahovali priemer do 1 cm.

Prišiel toľko vytúžený dážď

Čo je však najpríjemnejšie je fakt, že do oblasti stredného a severného Slovenska prišiel mimoriadne cenný dážď. Búrky zvyknú prinášať pomerne náhle a výdatné zrážky, ktoré nestihne pôda ani len absorbovať a väčšinou tak stečú do povodia. To však nie je dnešný prípad. Búrky priniesli aj niekoľkohodinový výraznejší dážď, ktorý takto potešil napríklad obyvateľov Horehronia.

Zrážky zasiahli Liptov, Spiš, Horehronie, severný Gemer a časť Šariša. Najviac zrážok spadlo v okolí Muránskej planiny, kde spadlo až do 30 mm zrážok. V Demänovskej doline spadlo až do 25 mm zrážok. Oblasť Plaveču, Malcova, Liesku, či Spišskej Belej eviduje od 10 do 15 mm a v okolí Liptovského Mikuláša a Popradu spadlo do 10 mm.

Búrky a zrážky sa ešte v týchto chvíľach vyskytujú. Ich polohu môžete sledovať TU.