Na Slovensko udrie sneženie, silný vietor a postupne aj mrznúci dážď

26.12.2020 o 20:23 - Peter Minárik
  • Článok

Našu oblasť čaká v nadchádzajúcich hodinách pomerne výrazná zmena v charaktere počasia. Prelom týždňov prinesie na naše územie sneženie, silný vietor, ale aj mrznúce zrážky.

Na Slovensko udrie sneženie, silný vietor a postupne aj mrznúci dážď

Návrat po vianočných sviatkoch na našom území bude v znamení nepriaznivého počasia. Počasie na Slovensku totiž začne ovplyvňovať tlaková níž v oblasti Jadranu a s ňou súvisiaci teplý front, ktorý sa nad naše územie dostane z Maďarska.

Prelomy týždňov prinesú na naše územie veľmi veterné počasie, ktoré skomplikuje situáciu najmä na horách a k vetru sa pridá sneženie a neskôr dážď.

Silný vietor potrápi Slovensko

Už zajtra sa naša oblasť dostane do silného tlakového gradientu medzi rozsiahlou tlakovou nížou ,,Hermine,, so stredom nad Britskými ostrovmi a tlakovou výšou so stredom nad východnou Európu.

Vietor na Slovensku začne silnieť už v nedeľu okolo poludnia. Postupne sa rozfúka silný južný až juhovýchodný vietor s rýchlosťou 50 až 70 km/h. Na horách a na západe Slovenska, predovšetkým na Záhorí môžu nárazy vetra dosahovať rýchlosť až do 90 km/h.

Najsilnejší vietor by mal fúkať na hrebeňoch hôr a predovšetkým na hrebeňoch Tatier, kde poryvy vetra môžu prekračovať rýchlosť až cez 100 km/h. Vietor by mal ustávať až v noci na utorok a môže spôsobiť aj škody.

V nedeľu príde sneženie

Už v nedeľu po 15:00 sa nad naše územie začnú od juhu nasúvať zrážky, súvisiace s postupujúcim teplým frontom. Keďže zrážky najskôr dorazia do chladnejšieho prostredia tak na celom území začne snežiť.

Postupne sa však od východu začne nad naše územie nasúvať teplá vzduchová hmota. V dôsledku toho začne hranica sneženia z nížin stúpať na východe nad 1000 m n.m., na strednom Slovensku nad 600 m n.m. a na západe bude hranica sneženia ležať najnižšie. Stúpať by mala až v pondelok ráno.

V noci z nedele na pondelok sa tak na našom území rozsneží. Aj v nižších polohách na západe sa môže vytvoriť poprašok, prípadne tenká snehová vrstva. Postupne však počasie začne byť oveľa nebezpečnejšie. Začne sa otepľovať, pričom teplý vzduch sa najskôr dostane do výšok a tak začnú zrážky postupne namrźať.

Na viacerých miestach treba postupne počítať s výskytom mrznúceho dažďa, ktorý môže vytvárať nebezpečnú poľadovicu. Tá môže byť na strednom Slovensku aj výrazná.

Nadchádzajúce hodiny tak na našom území prinesú veľmi nepriaznivé počasie. Najskôr sa pripravte na silný vietor a v nedeľu večer sa k vetru pridá aj sneženie, ktoré sa postupne bude meniť na dážď, ktorý môže aj namŕzať. Detailnejší prehľad v jednotlivých okresoch nášho územia nájdete TU.

Najnovšie správy