Na Slovensku dnes budú búrky plošnejšie a intenzívnejšie

05.06.2019 o 07:11 - Peter Minárik
  • Článok

Na situácii sa toho veľa nemení. Naďalej sa budeme nachádzať v teplom a vlhkom vzduchu a v ňom sa budú tvoriť početné prehánky a búrky.

Na Slovensku dnes budú búrky plošnejšie a intenzívnejšie

Naďalej bude naše územie pod vplyvom oblasti nižšieho tlaku vo vyšších vrstvách atmosféry, čo súvisí s prítomnosťou tlakovej níže so stredom nad Balkánom, okolo ktorej sa do našej oblasti dostáva od juhovýchodu teplejší a vlhší vzduch. 

Aj počas dnešného dňa sa tento vzduch bude labilizovať a tvoriť sa v ňom budú početné búrky. Tie dnes očakávame na mnohých miestach nášho územia.

dnešná predpoveď počasia
dnešná predpoveď počasia

Búrková aktivita v priebehu dnešného dňa odštartuje už dopoludnia. Búrky by sa mali začať vytvárať na juhu nášho územia a jednotlivé bunky by sa mali pohybovať smerom k severozápadu.

Najskôr sa tak búrky objavia v Banskobystrickom, prípadne v Košickom kraji a postupne sa budú rozrastať do Žilinského, Prešovského, Nitrianského a Trnavského kraja. Búrky sa dnes môžu objaviť aj v okolí Bratislavy.

Dnešné búrky narozdiel od tých včerajších budú v oveľa väčšom počte a mohli by byť intenzívnejšie.

Sprievodné javy ako nárazový vietor, prípadne supercelárnu štruktúru búrok vzhľadom na očakávané podmienky nemožno očakávať. Najnebezpečnejšie budú zrážky, ktoré môžu byť lokálne výdatnejšie a môžu spôsobovať problémy.

Najnovšie správy