Na Slovensku dnes môže byť rekordne teplo. Na západe je už cez +11 °C

23.12.2020 o 10:53 - Ľubomír Franko
  • Článok

Za teplým frontom, ktorý prešiel cez naše územie v utorok, prechádza dnes ďalší teplý front. Teploty tak stúpajú na celom území a miestami môžu dosiahnuť aj rekordne vysoké hodnoty pre dnešný deň.

Na Slovensku dnes môže byť rekordne teplo. Na západe je už cez +11 °C

Na Slovensku je 23. decembra mimoriadne teplo. Teploty sú vysoko nadpriemerné, v priemere je o 5 až 10 °C teplejšie, ako na túto dobu býva zvykom. Viaceré oblasti hlásia už teplotu vyššiu ako +10 °C, čo je na toto ročné obdobie zriedkavý jav.

K 10:00 je podľa údajov SHMÚ najteplejšie v oblasti Malaciek. Na stanici v Kuchyni namerali o 10:00 až +11 °C, pričom o 9:00 tam teplota dosiahla takmer +12 °C. Veľmi teplo je aj na Malom Javorníku, kde o 10:00 dosiahla teplota +9,9 °C. 

Teploty o 10:00, zdroj: Infoclimat.fr
Teploty o 10:00, zdroj: Infoclimat.fr

Tieto hodnoty sú na pre dnešný deň už veľmi blízke teplotným rekordom. Na Malom Javorníku bol podľa klimatických údajov z Infoclimat rekord už prekonaný. Doterajšia najvyššia teplota platná pre 23. december bola podľa portálu +8,8 °C z roku 2015.

Dnešné najvyššie teploty sa očakávajú na juhozápade, preto by rekordy mali byť prekonané najmä tam. Viaceré modely totiž očakávajú, že do popoludnia sa tam bude ešte otepľovať, v Malých Karpatoch dnes môže byť potenciálne až +16 °C. 

Na Slovensko prúdi teplý vzduch od západu
Na Slovensko prúdi teplý vzduch od západu

Rekordy by mali byť prekonané najmä v okolí Malých Karpát. Na zvyšku územia sa bude udržiavať ešte chladnejší vzduch. Na severe sú decembrové rekordy na úrovni až okolo +12 °C, na ich prekonanie je ale potrebné južné prúdenie, dnes pozorujeme prevažne západné. Predpokladáme, že ak budú rekordy prekonané, tak predovšetkým na juhozápade územia. 

Najnovšie správy