Prvý letný deň na Slovensku. Teploty sa dostali cez +25 °C

01.04.2021 o 15:20 - Dominik Cenkner
  • Článok

Počas dnešného dňa sa teploty šplhajú poriadne vysoko. Aktuálne teploty prekonali hranicu +25 °C, čo je hranica pre letný deň.

Prvý letný deň na Slovensku. Teploty sa dostali cez +25 °C

Počasie počas prvého dňa Veľkonočného trojdnia, ktoré začína práve Zeleným štvrtkom, ovplyvňuje teplotne výrazný studený front, ktorý do strednej Európy postupuje od severu. Spojený je s tlakovou nížou so stredom nad Barentsovým morom.

Pred ním k nám od juhu vyvrcholí prílev veľmi teplého vzduchu. Práve ten zdvíha teploty poriadne vysoko. Tie sa dostali na najvyššie hodnoty počas tohto roka.

O 16:00 je najteplejšie v Kráľovej pri Senci, kde teplota dosiahla +26,0 °C. Nasleduje Rimavská Sobota s +25,5 °C, Gabčíkovo +25,4 °C, Slovenský Grob +25,3 °C a Moravský Svätý Ján s +25,1 °C.

Môžeme teda hovoriť o letnom dni. Ide totiž o meteorologický pojem, ktorý označuje deň, počas ktorého maximálna teplota vzduchu dosiahne +25 °C a viac.

Nad +20 °C sa pritom teplota dostáva na mnohých miestach Slovenska. Pod +20 °C je napríklad v Košiciach, či v najchladnejších lokalitách nášho územia.

Nie sú vylúčené ani búrky

Takáto situácia praje aj tvorbe búrok, ktoré sa dnes popoludní už vyskytli na východe. Búrky môžu byť sprevádzané aj nebezpečnými javmi.

Pri búrkach sa môžu vyskytnúť krúpy. Dávajte si preto pozor.

Takéto teplé počasie si však budeme môcť vychutnať len dnes. Od zajtra nás čaká ochladenie, pričom v ďalších dňoch sa miestami očakáva dokonca aj sneženie. Viac si môžete prečítať v tomto článku.

Najnovšie správy