Na Slovensku je pre aktuálne počasie zlá kvalita vzduchu

24.11.2020 o 18:30 - Veronika Salayová
  • Článok

Dnes prevláda na viacerých miestach Slovenska zlá kvalita ovzdušia. Odborníci dokonca neodporúčajú malým deťom a starým ľuďom vychádzať zo svojich domovov. 

Na Slovensku je pre aktuálne počasie zlá kvalita vzduchu
Aktuálna situácia ohľadom kvality ovzdušia na Slovensku. Zdroj: dnesdycham.sk

Zlú kvalitu ovzdušia hlásia viaceré monitorovacie stanice portálu Ministerstva životného prostredia dnesdycham.sk. Za zhoršený stav ovzdušia na Slovensku môže aj aktuálne počasie. 

Nekvalitný vzduch podľa nového portálu dýchajú obyvatelia v Humennom, Košiciach, Prešove, Krompachoch, Jelšave, Ružomberku, Martine, Trenčíne, Prievidzi. Zhoršenú kvalitu vzduchu majú aj Banskobystričania, Nitrania či Trnavčania a kvalitný čistý vzduch nie je ani pri Trnavskom mýte v Bratislave.

Podľa World Air Quality Index je najhoršia situácia v Košiciach, Prešove a v Banskej Bystrici. V Jelšave a Žarnovici boli včera podľa SMHÚ namerané mimoriadne vysoké koncentrácie prachových častíc.

Aktuálna smogová situácia na Slovensku podľa WAQI. Zdroj: WAQI
Aktuálna smogová situácia na Slovensku podľa WAQI. Zdroj: WAQI

Zhoršená kvalita ovzdušia netrápi len Slovensko, ale aj iné európske štáty. Pri nízkej oblačnosti, ktorá prevláda vo viacerých európskych štátoch, sa situácia ohľadom kvality vzduchu zhoršuje. Nízka oblačnosť spolu s bezvetrím spôsobujú prob­lémy s rozptylom znečisťujúcich látok. 

Nízka oblačnosť v Európe. Zdroj: iMeteo
Oblačnosť v strednej Európe. Zdroj: iMeteo

Dlhodobé znečistenie malými prachovými časticami, ktoré človek do seba vdychuje, môže ohroziť zdravie hlavne malých detí, starších ľudí či pacientov trpiacich na dýchacie ochorenia.  

Analytici z IEP preto v čase zlej kvality ovzdušia neodporúčajú cvičiť vonku, malým deťom a starým ľuďom ani vychádzať von a vetrať len minimálne, informuje TASR. 

Smogovému znečisteniu výrazne napomáha najmä vykurovacia sezóna a doprava. 

Podľa britskej Národnej zdravotníckej služby predstavuje znížená kvalita ovzdušia väčšie zdravotné riziko pre ľudí ako koronavírus. Dlhodobé vystavenie vplyvu znečisťujúcich látok v ovzduší spôsobuje respiračné a kardiovaskulárne ochorenia, čím sa stáva ľudský organizmus náchylnejší a zraniteľnejší voči vírusovým ochoreniam, uvádza sa v správe na portály dnesdycham.sk.

Najnovšie správy